Arcibiskupství investovalo 100 milionů u zadlužené Arca Capital

Olomouc – Olomoucké arcibiskupství investovalo 100 milionů korun ve fondu Arca Capital CEE patřícího do zadlužené česko-slovenské skupiny Arca Investments. Nyní se církev snaží vymoci peníze zpět. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Skupina, sídlící na Slovensku, má dluhy v řádu stovek milionů eur, tedy v přepočtu v řádu miliard korun. Arcibiskupství uvedlo, že klienti skupiny byli podvedeni. Spolumajitel skupiny Rastislav Velič serveru řekl, že představí plán uspokojení věřitelů.

„Arcibiskupství olomoucké koupilo krátkodobý investiční instrument, jehož výtěžek měl být použit pro charitativní účely a rekonstrukci historických památek. Bohužel se však stalo jedním ze stovek klientů, kteří byli podvedeni,“ řekl serveru mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. „Aktuálně činíme veškeré potřebné právní kroky a využijeme všechny možnosti k uspokojení vzniklé škody,“ doplnil.

Většinový spoluvlastník Arcy Velič serveru řekl, že církev patří k větším investorům skupiny a že Arca brzy představí komplexní plán, jak věřitele uspokojit. Dříve však uvedl, že skupina nevyplatí všechny své závazky v plné míře.

Arcibiskupství peníze investovalo letos na jaře. Už v červnu pak Arca Investments požádala na Slovensku o ochranu před věřiteli. Arcibiskupství člověka, který nesl za investici odpovědnost, propustilo. Podle mluvčího také přijalo opatření, aby se podobné riskantní finanční kroky neopakovaly. „Byla posílena pravomoc ekonomické rady diecéze tak, aby byla v budoucnu vždy zapojena do rozhodování o všech významnějších investičních záměrech. Tato ekonomická rada byla navíc posílena o další zkušené členy,“ uvedl Gračka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. prosince 2020 Foto: CC Search – Arca Capital

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář