Arcibiskupství letos oslaví výročí spjatá s Janem Sarkanderem

Olomouc – Řadou akcí si letos připomenou věřící v olomoucké arcidiecézi tři výročí spojená s mučedníkem sv. Janem Sarkanderem. V polovině března uplyne 400 let od jeho mučednické smrti, počátkem května 160 let od blahořečení a v druhé polovině května pak 25 let od jeho svatořečení. Jubilejní rok jednoho z patronů arcidiecéze zahájí už na konci ledna benefiční koncert pod záštitou arcibiskupa Jana Graubnera v Arcibiskupském paláci. ČTK o tom informoval mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Koncert se uskuteční v pondělí 27. ledna, vystoupí na něm Trio Martinů. „Jeho součástí je také uvedení nového klavíru Petrof do koncertního života, hudební nástroj požehná biskup Antonín Basler. Výtěžek z benefičního koncertu s dobrovolným vstupným bude věnován na obnovu válkou zničených příbytků pro křesťany v iráckém městě Karakoš, na které se arcibiskupství podílí,“ uvedl mluvčí arcibiskupství.

Další z akcí má arcibiskupství v plánu o necelé dva měsíce později, v předvečer samotného výročí od jeho učednické smrti, tedy 16. března, kdy bude v Arcibiskupském paláci představena publikace historika Karla Kavičky a dalších autorů věnovaná právě Janu Sarkanderovi.

Hlavními místy oslav jubilea budou po celý rok katedrála sv. Václava, kam bylo v souvislosti se Sarkanderovým blahořečením roku 1860 přeneseno jeho tělo, a také jemu zasvěcená kaple v blízkosti svatomichalského kostela. Budova stojící přímo na místě bývalé městské věznice, kde byl Jan Sarkander umučen, loni během příprav na jubileum prošla celkovou rekonstrukcí. „Mimo jiné se čistil mramor a omítky, restaurováním prošel svatostánek a proběhlo také ladění varhan,“ uvedl Antonín Štefek z farnosti sv. Michala, pod kterou kaple spadá. Po celý letošní rok bude farnost pořádat v kapli vždy 17. v měsíci bohoslužby ke sv. Janovi. „Vedle toho se už teď hlásí učitelé, kteří k nám chtějí přivést na prohlídku školáky, a také se plánuje, že návštěva kaple bude součástí každé z děkanátních poutí do katedrály,“ doplnil Štefek.

Český světec, římskokatolický kněz a patron ochrany zpovědního tajemství Jan Sarkander, zemřel 17. března 1620 v Olomouci. Blahoslaveným byl prohlášen již v roce 1859, svatořečen byl pak v květnu 1995 papežem Janem Pavlem II. V neklidné době českého stavovského povstání a následných válečných událostech (1618-20) stál vždy na straně katolíků. Tento postoj mu také pomohl ochránit město Holešov před pleněním polského vojska v roce 1619, čímž ale upadl v nelibost u protestantských moravských direktorů. Po krátkém pobytu na zámku v Tovačově, kde se před nimi ukrýval, byl chycen na útěku v lesích a uvězněn v olomouckém vězení.

Na následky mučení, při kterém nic neprozradil, zemřel. Jeho smrt katolíci od počátku považovali za mučednickou. Stal se proto mučedníkem víry za zachování zpovědního tajemství. Jeho tělo, zahalené do červené látky jako symbol mučednické smrti, bylo uloženo v mariánském kostele v Předhradí v kapli sv. Vavřince. Odtud byly jeho ostatky v roce 1860 přeneseny do svatováclavského chrámu v Olomouci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 13. ledna 2020  Foto: Wikipedie – Jan Sarkander

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář