Arcibiskupství nepřistoupilo na změnu církevní školy na soukromou

Praha – Církevní Veselou školu v Praze 1 bude i nadále zřizovat Arcibiskupství pražské. Jeho zástupci nepřistoupili na požadavek dosavadního vedení školy přeměnit ji na soukromé zařízení. ČTK to v úterý řekl tiskový mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman. Ředitelka školy Jana Válková potvrdila, že školu v pátek opustí a předá ji zástupci zřizovatele. Nový ředitel, který dosud není znám, zřejmě bude mít za úkol vyřešit ve škole personální situaci poté, co téměř celý učitelský sbor podal výpověď.

Kvůli zásahům arcibiskupství do chodu školy a vyhlášení konkurzu na ředitele se rozhodlo k 30. srpnu skončit ve škole 37 učitelů. V pracovním poměru zůstali podle bývalého zástupce ředitelky Davida Války tři vyučující. Válková podala rezignaci a výpověď k 30. červnu. Zástupci školy zároveň vyzvali arcibiskupství, aby jim umožnilo přeměnu zařízení na soukromou školu. Arcibiskupství se mělo vyjádřit právě do dneška.

Podle Zemana ale jeho zástupci na výzvu nepřistoupí. „Ujišťujeme, že Veselá škola bude mít nového ředitele a bude dále fungovat,“ uvedlo dnes na webu arcibiskupství. Výběr nového ředitele zatím neskončil, jeho jméno by mohlo být známo během července, dodal Zeman.

Válková uvedla, že ji arcibiskupství se svým rozhodnutím již také seznámilo. „Připravuji věci tak, aby mohli zástupci arcibiskupství školu k 1. červenci převzít, a školu tento týden opustím,“ řekla.

Arcibiskupství dle svého vyjádření uvítá, pokud stávající učitelé budou chtít zůstat, a stáhnou tak svou výpověď. Uvedlo také, že ho kontaktují i učitelé, kteří by měli zájem ve škole nově nastoupit. Vyřešit personální situaci ve škole podle něj bude úkolem nového ředitele podle toho, jaký bude aktuální stav chybějících zaměstnanců.

Zástupci arcibiskupství zároveň znovu vyzvali rodiče, aby vyčkali na jmenování nového ředitele. Někteří asi podle Zemana uvažují o změně školy, ale chodí i dopisy těch, kteří arcibiskupství coby zřizovatele podporují, řekl.

Podle kardinála Dominika Duky zjistily kontroly ve škole řadu závad a neochotu dosavadního vedení spolupracovat. Rozhodl se proto vyhlásit na ředitele výběrové řízení. Učitelé a rodiče dětí, kteří s tím nesouhlasili, již dříve uvedli, že se zástupci zřizovatele chovají arogantně a neprofesionálně. Zařízení podle nich za Válkové prosperovalo. Petici za změnu zřizovatele podepsalo podle Války 662 lidí.

Veselá škola funguje jako základní a základní umělecká škola. Vznikla v roce 1990, od roku 1993 je zapsaná v rejstříku ministerstva a od roku 1995 ji zřizuje Arcibiskupství pražské. Válková byla první ředitelkou školy. Do ZŠ chodí 230 dětí a do ZUŠ 250.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Arcibiskupství pražské

Tags: ,

2 Komentáře

  1. Je možné, že arcibiskupství mohlo být vstřícnější. Ale o tom, kdo bude ředitelem, rozhoduje zřizovatel. Paní ředitelka si zřejmě po x letech ředitelování myslela, že je nenahraditelná, a i když jinak mohla vést školu dobře, tohle jí diskvalifikovalo.

    Odpověď
  2. Většina ředitelů křesťanských škol, to má těžké. Je to nepředstavitelný úkol, pro který pracují a často velmi osamoceně a s nepochopením a ty rady, které v církvi dostanete jsou opravdu vážně k nepoužití. Běžný člověk z církve nemá ani trochu představu, jaké věci jsou ve hře při řízení školy. Je velká škoda, že ředitelce nekoupili z arcibiskupství kytici a nedali dárkový koš. Nejspíš dělala mnohé chyby, ale vytvořila dobré jméno školy a tak neuvěřitelně prospěla celé církvi. Mnohokrát se stane, že komunikace se dostane do takového stavu, že není možné pokračovat.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář