Arcibiskupství neuspělo se stížností kvůli zahradnímu centru v Kroměříži

Brno – Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost olomouckého arcibiskupství, které se domáhalo vydání částečně zastavěných pozemků takzvaného zahradního centra v Podzámecké zahradě v Kroměříži. Zatímco zahradu a zámek církev získala zpět, pozemky nikoliv, podle verdiktu totiž s areálem funkčně nesouvisejí. Zahradní centrum vzniklo jako součást projektu zaměřeného na metodickou a edukační podporu pro historické parky a zahrady v Česku, je ve správě Národního památkového ústavu. Rozhodnutí ÚS je dostupné v jeho databázi.

„Byť by stavby zřízené na sporných pozemcích bylo možné považovat za příslušenství Podzámecké zahrady, nejde o příslušenství nezbytně nutné k jejímu řádnému užívání,“ stojí v usnesení, na které v pondělí upozornil Český rozhlas.

SOUVISEJÍCÍ ÚS zamítl stížnost arcibiskupství, Květná zahrada v Kroměříži tak zůstává státu

„Rozhodnutí soudu respektujeme, i když jsme přesvědčeni, že námi předložené argumenty o funkční souvislosti mají svou váhu – třeba jen proto, že přístup do prostor centra je možný jedině přes pozemky ve vlastnictví arcibiskupství, přes Podzámeckou zahradu,“ sdělil ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. „O možných dalších krocích lze uvažovat ve chvíli, kdy se podrobně seznámíme se zněním rozhodnutí ÚS, v tuto chvíli ale s žádnými nepočítáme,“ doplnil Gračka.

Národní památkový ústav rozhodnutí přivítal. „Stejně jako předchozí soudní rozhodnutí, i ÚS potvrdil, že jde o novostavbu, na kterou se církevní restituce nevztahují. Zahradní centrum je v provozu od listopadu roku 2012 a slouží jako technické zázemí pro údržbu, jako zázemí pro zahradníky, pro zahradní techniku a jsou zde garáže i dílny,“ uvedla Dagmar Šnajdarová z územní památkové správy v Kroměříži. 

Podle ústavních soudců není sporu o tom, že mezi zahradním centrem a komplexem Podzámecké zahrady a Arcibiskupského zámku chybí vztah „skutečné užitné souvztažnosti“, respektive že zahrada se zámkem mohou fungovat i bez zahradního centra a naopak.

„Takový závěr nelze označit za nepodložený relevantním důkazním materiálem. Pouhá polemika stěžovatele s ním opodstatněnost ústavní stížnosti nezakládá.

Zahradní centrum je v provozu zhruba 10 let, jeho vybudování stálo zhruba 20 milionů korun. Pozemky, z nichž část je nyní zastavěná garáží, dílnami a zázemím pro zaměstnance, byly církvi zabaveny v roce 1949. Tehdy tam byly skleníky, nyní je využití jiné. Nevztahovaly se na ně tedy církevní restituce, díky kterým arcibiskupství získalo zpět zámek a Podzámeckou zahradu.

Církvi se nepodařilo vysoudit ani Květnou zahradu v Kroměříži. I v tomto případě ústavní soudci nedávno potvrdili, že se na ni církevní restituce nevztahovaly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2022 Foto:

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář