Arcibiskupství očekává v katedrále při uvedení Přibyla asi 800 hostů

Praha – Pozvánku na sobotní bohoslužbu v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, při níž končící pražský arcibiskup Jan Graubner předá svatovojtěšskou berlu svému nástupci Stanislavu Přibylovi, dostalo zhruba 800 hostů. Přicestuje na 40 biskupů z domova i ze světa. V katedrále usedne i prezidentský pár Petr a Eva Pavlovi a další politici. ČTK to dnes řekl mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz.

Čtyřiapadesátiletého Přibyla arcibiskupem jmenoval v únoru papež Lev XIV. Vedení pražské arcidiecéze Přibyl převezme od Graubnera jako její 38. biskup a 26. primas český. Předpokládá se, že jím může být déle než dvě desetiletí. Povinnost rezignovat se váže k dovršení 75 let věku, Přibyl je o 21 let mladší.

SOUVISEJÍCÍNový pražský arcibiskup Přibyl chce být mostem mezi konzervativci a liberály

Liturgický průvod vyjde v 10:45 z arcibiskupství do katedrály, která bude pro veřejnost otevřená od 10:15. V 10:50 se rozezní největší český zvon Zikmund. Návštěvníci obřadu, kteří se nevejdou do svatovítské katedrály, najdou zázemí v nedalekém kostele Všech svatých a v bazilice svatého Jiří, kde budou umístěné velkoplošné obrazovky.

Přibyla přivítají ve vratech katedrály kanovníci metropolitní kapituly. Mši zahájí emeritní arcibiskup Graubner a po přečtení papežské jmenovací buly v latině a češtině předá Přibylovi biskupskou berlu. Je to okamžik, kdy přebírá svou novou arcidiecézi. Pak dále povede bohoslužbu nový arcibiskup.

Účast prezidentského páru na sobotním uvedení Přibyla potvrdila na webu prezidentská kancelář. V závěru obřadu by měla zaznít prezidentská zdravice.

Ze zahraničí arcibiskupství očekává účast asi 40 biskupů. „Slyšel jsem, že přijedou nejen z Evropy, ale i ze světa, konkrétně z Afriky a z Indie,“ uvedl Prinz. Vatikán by měl zastupovat končící nuncius Jude Thaddeus Okolo.

Podle Prinze se předpokládá asi 800 hostů. Pro návštěvníky církev katedrálu rozdělí na starou, gotickou část, a na část novou, novogotickou. Pro poutníky bude vyhrazena nová část katedrály, kde budou také umístěny obrazovky. Pro čestné hosty bude vyhrazena stará část katedrály.

Přístup ke katedrále bude možný ze všech směrů, Hradčanské náměstí by mělo být vyhrazeno pro parkování čestných hostů. Počítá se s velkou účastí kléru, který Graubner pozval k modlitbám za nového arcibiskupa. Bohoslužbu bude živě přenášet Česká televize na programu ČT2.

U uvedení Dominika Duky na arcibiskupský stolec nechyběl v roce 2010 tehdejší prezident Václav Klaus. Vystoupil při obřadu a děkoval Dukovu předchůdci Miloslavu Vlkovi, zmínil kardinály Františka Tomáška a Josefa Berana. Bývalý prezident Miloš Zeman se v roce 2022, při němž se arcibiskupem stal Graubner, obřadu nezúčastnil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. dubna 2026 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář