Arcibiskupství si připomnělo oběť Milady Horákové

Praha – Věnec květin na symbolický hrob Milady Horákové na pražském Vyšehradě položil v pátek 26. června kardinál Dominik Duka. Uctil tak oběť demokratické političky, od jejíž popravy komunistickým režimem uplynulo v sobotu 27. června rovných 70 let.

Na Vyšehrad se kardinál Duka vydal cestou z pietního shromáždění na ďáblickém hřbitově, kde si političtí vězni na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů tradičně připomínají oběti komunistického režimu. Součástí tohoto Čestného pohřebiště jsou také hromadné hroby nemluvňat vězeňkyň z Věznice Pankrác a jsou zde pohřbeni i parašutisté, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha. Na tomto Čestném pohřebišti byla před pár lety provedena i exhumace umučeného pátera Josefa Toufara.

Na pietním shromáždění vedle zástupců politických vězňů, vrchního zemského rabína Karola Sidona či historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů promluvil také kardinál Dominik Duka. „Jsme svědky toho, jak se základní hodnoty a ideály z naší společnosti vytrácejí. Jako by se vytrácelo vědomí o tom, co se v této zemi odehrálo,“ uvedl kardinál Duka. A dodal: „Generál Heliodor Píka řekl krátce před smrtí svému synovi Milanu. ,Nemsti se, ale očisti´. Naší povinností je nemstít se, ale očistit. Bez očisty nedokážeme žít pro ty ideály, za něž ti, kdo zde odpočívají, položili život.“

Sedmdesáté výročí popravy Milady Horákové si pražské arcibiskupství připomíná i černým praporem a státní vlajkou vyvěšenými na arcibiskupském paláci.

 

Autor: cirkev.cz  Datum: 29. června 2020  Foto: Wikipedia – Memorial to Milada Horáková

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář