Arcidiecéze převezme od jezuitů správu Hostýna po konci příští poutní sezonDCyC

Chvalčov – Arcidiecéze převezme od jezuitů duchovní správu Svatého Hostýna na Kroměřížsku. Stane se tak po skončení příští poutní sezony, která obvykle trvá do konce října. Jezuité se chtějí především věnovat práci ve městech, jako jsou Praha, Brno a Olomouc, kde mimo jiné působí mezi vysokoškolskými studenty. Více to odpovídá zaměření řádu už od jeho založení, uvedl na dotaz ČTK provinciál českých jezuitů Petr Přádka.

Duchovní správu Svatého Hostýna zajišťovali jezuité od roku 1887, zrušena byla státními orgány v roce 1950. Řád Tovaryšstva Ježíšova se jí opět ujal v roce 1990. K opuštění Svatého Hostýna přiměl jezuity jejich generální představený, který loni navštívil místa, kde působí. „Po návštěvě nás vyzval, abychom se odhodlali k odchodu z jednoho ze dvou poutních míst, která spravujeme, tedy Hostýna nebo Velehradu.

SOUVISEJÍCÍ Přístup k bazilice na Svatém Hostýně na Kroměřížsku usnadňuje nová cesta

Letos na jaře jsme po poradách a rozlišování došli k rozhodnutí dát přednost Velehradu před Hostýnem,“ uvedl Přádka.

Jezuitů je na Hostýně sedm, z toho šest kněží a jeden řeholní bratr. Mají na starosti bohoslužby a zpovídání v bazilice a také duchovní cvičení v poutních domech. „V poutní sezóně od začátku dubna do konce října bývá zpovědní služba velmi vyhledávaná, kněží se jí věnují několik hodin denně. O hmotný rozvoj poutního místa se stará Matice svatohostýnská a Arcibiskupství olomoucké, ve spolupráci s duchovní správou,“ doplnil Přádka.

Arcibiskupství se nyní na převzetí duchovní správy poutního místa připravuje. „Nejspíš se bude podobat duchovní správě velké městské farnosti, kde se slaví i několik mší svatých denně a na pastoraci se musí podílet celý tým s jednou hlavou a několika dalšími členy – duchovními. Mezi nimi musí zavládnout bratrský duch, aby vše fungovalo, aby byla zajištěna péče o poutníky,“ řekl ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Na Svatém Hostýně by podle něj po změně měl působit tým tří až pěti kněží. „Důležité je, aby to byli kněží, kteří toto místo mají rádi a dokážou snést jeho nároky. Na jedné straně během poutní sezóny velký a častokrát nepředvídaný záběr, protože počet poutníků kolísá, ale pak i podzimní a zimní měsíce, kdy Hostýn zahalí mlha. Tady se počítá s tím, že tak jako v minulosti jezuité během zimy konali různé duchovní obnovy, také ten tým, který by zde měl vzniknout, bude mít jiné poslání než během poutní sezóny,“ uvedl Gračka.

Areál Svatého Hostýna je součástí obce Chvalčov. Její starosta Jan Chlápek (BEZPP, za Pro Chvalčov) řekl ČTK, že obec s duchovní správou spolupracuje. „Pořádáme kulturní akce, na které zveme právě zástupce duchovní správy, například na mše v kapličce. Takže s nimi jsme v kontaktu, víme o sobě. Je to taková propojenost, Chvalčov a Svatý Hostýn. Věřím, že to bude pokračovat nadále, i když jezuité odtamtud odejdou,“ uvedl Chlápek.

Svatý Hostýn s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie patří mezi nejvýznamnější mariánská poutní místa v České republice. Kromě věřících je také vyhledávaným cílem pěších turistů a cyklistů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7, prosince 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář