Přístup k bazilice na Svatém Hostýně na Kroměřížsku usnadňuje nová cesta

Chvalčov – Přístup k bazilice na Svatém Hostýně na Kroměřížsku usnadňuje nová cesta. Vede od točny autobusů po jižním svahu až po zpevněnou plochu u poutního domu číslo tři, kde stavbaři vybudovali také parkoviště pro 45 osobních automobilů a tři stání pro autobusy. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Jan Vandík z oddělení komunikace a vnějších vztahů Zlínského kraje.

Lidé nově nemusejí k bazilice Nanebevzetí Panny Marie stoupat pouze po schodišti, ale mohou využít i snadnější trasu po nové cestě. Dosavadní příjezdová cesta pro auta, která vede zleva podél části křížové cesty, se v budoucnu změní na klidovou zónu.

SOUVISEJÍCÍZlínský kraj podpořil modernizaci areálu na Svatém Hostýně i expozici v Modré

Upravená je také autobusová točna, přibyly nové chodníky a asfaltové plochy. „Velká, neméně důležitá část stavby, se odehrávala pod povrchem parkoviště, v zemi. Bylo potřebné zrekonstruovat a doplnit kanalizační řad, elektrorozvody, sdělovací kabely,“ uvedl už dříve předseda Matice svatohostýnské Josef Tkadlec.

Do vylepšení infrastruktury investovala Matice Svatohostýnská s podporou Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého a duchovní správy na Svatém Hostýně za dva roky více než 40 milionů korun. „Nemalou částkou pak přispěli také lidé ve veřejné sbírce,“ uvedl Vandík.

Práce na Svatém Hostýně tím však nekončí. „V plánu je dál vybudování a úprava dalších parkovacích ploch, úprava prostoru před bazilikou a rekonstrukce stávající příjezdové cesty pro auta k bazilice, která se promění v pěší zónu,“ doplnil Vandík.

Posvátný vrch Svatý Hostýn patří spolu s Velehradem na Uherskohradišťsku k nejnavštěvovanějším poutním místům na Moravě. Místo je také známé tím, že se tam každoročně koná řada konfesních poutí, které Matice svatohostýnská pořádá ve spolupráci s různými spolky a dalšími organizacemi. Ročně jsou jich desítky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. června 2024 Foto: Wikimedia Commons – Svatý Hostýn

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář