Arcidiecézní charita Olomouc poslala na Ukrajinu 126 tun humanitární pomoci

Olomouc – Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) dopravila na Ukrajinu od počátku ruské agrese 126 tun humanitární pomoci. Šlo mimo jiné o 642 elektrocentrál, 1500 topidel či 12 humanitárních velkokapacitních stanů, které slouží v nemocnicích či v humanitárních centrech zasažených výpadky elektřiny. Pomoc zahrnovala také nabíjecí stanice, zdravotnické vybavení, filtrační technologie či potravinovou pomoc. Celková hodnota přesahuje 31 milionů korun, sdělil dnes ČTK mluvčí ACHO Marek Navrátil.

„Pomoc ze sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu pomohla přibližně 188.100 lidem, další projekty zasáhly více než 25.000 osob. Tento projekt reagující na stálé útoky na civilní infrastrukturu pokračuje i v letošním roce. Projekt Světlo a teplo pro Ukrajinu se dokonce v letošním roce rozšířil také o financování pohonných hmot pro provoz elektrocentrál, aby mohly generátory v nemocnicích, humanitárních centrech i domácnostech fungovat i při dlouhodobých výpadcích elektřiny,“ uvedl Navrátil.

SOUVISEJÍCÍCharita loni podpořila v Česku asi 88.600 uprchlíků, dalším pomohla na Ukrajině

Zatím poslední kamion s pomocí vypravila ACHO dnes. Součástí zásilky jsou elektrocentrály a nabíjecí stanice, spacáky, potraviny ale i deset humanitárních velkokapacitních stanů či zdravotnické vybavení jako například ultrazvuk a dětský inkubátor. „Tento souběh termínu odjezdu s připomínkou začátku války nebyl plánovaným gestem, ale symbolicky připomíná, že pomoc Arcidiecézní charity Olomouc pokračuje i po čtyřech letech války dál,“ uvedl ředitel ACHO Robert Neugebauer.

Vedle rozsáhlé materiální pomoci zajišťuje ACHO ve spolupráci s partnerskými organizacemi na Ukrajině i dlouhodobé projekty zaměřené na obnovu běžného života lidí zasažených válkou. „Patří mezi ně zejména zajištění pitné a technické vody v obcích poblíž frontové linie, psychosociální a duchovní doprovázení rodin v těžkých životních situacích, studijní fondy pro děti a studenty, podpora rodin padlých vojáků a provoz sociálních center pro děti, která nabízejí bezpečné zázemí, vzdělávací i volnočasové aktivity,“ doplnil Navrátil.

I letos hledá ACHO další dárce pro svůj projekt Naplň talíř, který zajišťuje měsíční potravinovou pomoc konkrétním rodinám na Ukrajině ve spolupráci s Charitou Lopatyn. ACHO jej spustila loni. „Do pilotní fáze bylo zapojeno 17 konkrétních rodin, které dostávají pravidelnou podporu podle svých potřeb. Cena jednoho balíčku potravin byla stanovena na 950 korun měsíčně. Díky štědrosti českých dárců se podařilo zafinancovat všechny balíčky plánované na rok 2025, takže žádná z vybraných rodin nezůstala bez pomoci,“ podotkl mluvčí ACHO.

ACHO hodlá v dodávkách humanitární pomoci pokračovat i nadále, stejně jako v psychosociální podpoře rodin i projektech zaměřených na děti a seniory. Současně připravuje další zásilky a pokračování projektů Voda do rodin, Naplň talíř a podporu humanitárních středisek, dodal Navrátil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: 24. února 2026 Foto: YouTube

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář