Areál věznice Jiřice ožil v sobotu dětským smíchem

Praha – Užívat si přítomnost tatínka, společně si hrát, soutěžit, obědvat, nebo se jen tak pomazlit. Pro jiné děti obyčejná věc. Jenže pro ty, které mají tatínka ve věznici, jsou takové okamžiky vzácné. Možnost užít si takový den dostalo jedenáct odsouzených mužů a jejich rodiny. Celodenní akce Den s dítětem proběhla v sobotu 4. června v areálu věznice Jiřice. Projekt pořádá Mezinárodní vězeňské společenství v českých věznicích od roku 2018.

Kolem desáté hodiny dopoledne přišla do venkovního areálu věznice v Jiřicích skupinka dospělých s dětmi ve věku od 3 do 14 let. Někdy děti doprovázela maminka, jindy babička, která má děti v péči a jedno děvčátko přivezly „tety“ z dětského domova.  Po emotivním přivítání dětí s jejich tatínky si už mohli všichni užívat celodenní program s živou hudbou, ale hlavně to nejpotřebnější – čas strávený společně. 

 „Cílem projektu Den s dítětem je posilovat rodinné vazby mezi odsouzenými rodiči a jejich dětmi. Děti odchodem rodiče do věznice velmi psychicky trpí,“ vysvětluje ředitelka MVS, Gabriela Kabátová a dodává: „Celodenní setkání rodin může dětem zásadně pomoci prožitkem radosti, kterou v sobě dál nesou. Mnoho rodin se během výkonu trestu rozpadá. Setkání dává i odsouzeným naději do dalších dní za mřížemi, protože vztahy s jejich rodinou jsou často tím jediným, co je ve věznici drží nad vodou a co jim pak po propuštění pomáhá vyhýbat se trestné činnosti.” 

Pravdu dětem často skrývají

Jak moc ovlivňuje děti nepřítomnost otce v domácnosti, přiznala na akci sama jedna z maminek. „Náš syn začal po odchodu tatínka znovu nosit plenky, přestože už zvládal chodit sám na nočník,“ říká maminka tříletého klučíka a dodává, že synovi nepřiznala, že je jeho otec za mřížemi: „Se synem hrajeme takovou hru, že jeho tatínek je v nemocnici. Samozřejmě kdykoli jedeme kolem nemocnice, tak se tam chce za tátou zastavit a chce mluvit s doktory, aby ho už pustili domů.“

Jeden z odsouzených tatínků na Dni s dítětem zase viděl svoji dcerku podruhé v životě. Bylo na první pohled patrné, jak moc si setkání užívá. „Řekla mi, že mě má ráda. Musel jsem utéct, abych před ní nebrečel,“ přiběhl se organizátorům se slzami v očích pochlubit muž, kterého ve věznici čeká ještě trest dlouhý pět let. Když z věznice vyjde, bude jeho dceři osm let. 

Akce by nebyla možná bez spolupráce s věznicí, která projekt podporuje. Všechny rodiny si celý den užili naplno a při loučení neskrývali dojetí. „Rodinám jsme změnili nejenom jeden den, ale náhled na budoucnost a dodali jsme jim spousty naděje,“ uzavřela Gabriela Kabátová.   

Na akci dorazil také herec Filip Tomsa, který neziskovou organizaci podporuje dlouhodobě a je patronem tohoto projektu.  O úspěšnou realizaci Dne s dítětem v Jiřích se postaralo 15 dobrovolníků. Projekt letos proběhne ještě ve věznicích Bělušice a Kuřim.

Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. 

Pracuje na bázi křesťanství a restorativní justice již od roku 2010. Věnuje svou pomoc všem, kterých se dotkl zločin – obětem trestných činů, odsouzeným, propuštěným, rodinám všech, dětem vězňů, ale i pracovníkům justice. Pomoc směřuje k uzdravení, obnově vztahů a účinné prevenci kriminality.

MVS je součástí Prison Fellowship International, největší křesťanské světové dobrovolnické organizace v oblasti vězeňství, která pracuje ve 116 zemích.

Autor: TZ MVS Datum: 7. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář