Argentinské židovské sdružení: Prezidentský kandidát je hrozbou pro demokracii

Buenos Aires – Argentinská židovská asociace vyzvala voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb příští týden nehlasovali pro kandidáta, který podle nich ohrožuje demokratický systém a základní ústavní práva. Toto občanské sdružení sice nikoho nejmenovalo, podle místních médií je ale jasné, že mělo na mysli extravagantního ekonoma Javiera Mileie, který bývá také označován za krajně pravicového populistu. Informovala o tom dnes agentura Télam.

Sdružení Argentinská židovská výzva v prohlášení uvedlo, že jeden z kandidátů, „jehož není třeba jmenovat“, svým chováním vážně ohrožuje demokratický systém, sociální smír i základní práva garantovaná ústavou. Vyzvalo voliče, aby 19. listopadu nehlasovali pro kandidáta, který by podle nich vrátil Argentinu o několik desetiletí zpět na poli základních občanských práv. Milei se ve druhém kole voleb utká se současným ministrem hospodářství Sergiem Massou.

SOUVISEJÍCÍ Papež přijal prezidenta Brazílie, hovořili i o úsilí ukončit války a chudobu

„Nemůžeme mlčet, když naší zemi hrozí tak velké nebezpečí, pokud se k moci dostane lídr s těmito fašistickými postoji,“ uvedlo také argentinské židovské sdružení. To už letos v srpnu Mileie kritizovalo, že zneužívá judaismus k politickým účelům. „Milei představuje ultraliberalismus hraničící s fašismem a zneužívá symboly judaismu k ospravedlnění svých totalitních politických návrhů a odvolává se přitom na tóru a talmud, dva z ústředních textů židovské duchovní tradice,“ uvedlo v srpnu sdružení Argentinská židovská výzva.

V září také na 4000 argentinských židovských umělců a intelektuálů v otevřeném dopise uvedlo, že Milei podle nich zneužívá judaismus k politickým účelům, a vyjádřilo obavy ohledně jeho výroků v kampani, které byly podle nich nenávistné vůči ženám či lidem s menšinovou sexuální orientací. Odsoudili také Mileiovu kritiku papeže Františka, kterou podle nich Milei urazil miliony věřících. Milei, který je katolík, se v předchozích letech několikrát vyjádřil hanlivě o papeži Františkovi, který je původem Argentinec. Například v roce 2020 ho označil za „imbecila“ a loni o hlavě katolické církve řekl, že „vždy stojí na straně zla“. Papeže také označil za „nechutného levičáka“.

V předvolební kampani Milei prohlásil, že zvažuje, že by konvertoval k judaismu a stal prvním židovským prezidentem Argentiny v její historii.

Vystoupení Mileie, jehož někteří srovnávají s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, v kampani před prvním kolem voleb provázela i slovní agresivita a teatrálnost. Aby demonstroval, jak radikální změnu hodlá přinést, vystupoval na mítincích někdy také s motorovou pilou. Milei mimo jiné tvrdí, že výrazně sníží výdaje státu, který je nejzadluženější zemí u Mezinárodního měnového fondu.

Třiapadesátiletý Milei bývá označován také za anarchokapitalistu. Kritizuje představitele hlavních politických stran, které byly v posledních letech u moci, že jsou zkorumpovaní, a viní je ze současného stavu argentinské ekonomiky. Voličům v kampani Milei slíbil, že nahradí domácí měnu peso americkým dolarem, zruší centrální banku a vyhlásí referendum o zrušení legalizace potratů. Prosazuje také snadnější držení zbraní a tvrdí, že by měl být legální obchod s lidskými orgány.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – Buenos Aires

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář