Armáda ostřelovala katolický kostel v Myanmaru

Nejméně dvě ženy zahynuly při pondělním útoku na katolický kostel v Kajan Tarjar v Kajaském státu. Mnoho lidí bylo zraněno a stavba se obrátila v trosky. Útok byl odvetou armády na akce, při nichž lidé protestující proti vojenskému převratu podpálili domy kolaborantů a úřady režimních institucí. Podle junty se členové Lidových sil obrany ukrývali právě ve zmíněné vesnici. Kromě farního kostela v Kajan Tarjar byla ostřelována také katedrála Nejsvětějšího Srdce v Pekonu.

Agentura Fides přinesla informace podané jezuity působícími v Myanmaru. “Obyvatelé považovali kostel za jediné bezpečné místo, kde se dalo skrýt,” napsali v prohlášení. Tisíce uprchlíků se skrývá v katolických kostelech a klášterech. Řeholníci odsoudili postup armády a vyzvali vládu, aby velitele útoků volala k odpovědnosti. “Armáda musí okamžitě zastavit útoky na bezbranné civilisty,” vyzývají.

SouvisejícíBaptisté vyzvali k modlitbám a k pomoci lidem v Myanmaru

Barmský misionář působící v Itálii zdůrazňuje, že situace se vyhrocuje a stává se den ze dne nebezpečnější. “Dochází k neuměřenému užití ozbrojených sil a vraždění bezbranného civilního obyvatelstva. Lidé se pokoušejí bránit za pomoci provizorních zbraní a tím se spirála násilí dále roztáčí. Připojujeme se k papeži, abychom ještě jednou vzývali konec násilí,” řekl v rozhovoru pro Agenturu Fides P. Maurice Moe Haung.

Únorový vojenský puč v Myanmaru vyvolal vlnu protestů, proti kterým armáda bezohledně a krvavě zakročila. Při pouličních střetech přišlo o život nejméně 818 lidí. Analytici upozorňuje, že násilné epizody mohou přerůst do regulérní občanské války. V Kajaském státu patří 75 procent obyvatel k etnickým menšinám. Z jeho 355 tisíc obvykle tvoří katolíci téměř čtvrtinu (90 tisíc).

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 27. května 2021 Foto: screenshot YouTube – Myanmar

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář