Asia Bibi se setká s prezidentem Macronem: Chce žádat o azyl ve Francii

Kanada – “Nepřežila bych tolik let ve vězení, kdybych neměla víru. V budoucnu bych se chtěla stát hlasem všech těch, kdo v mé vlasti stále trpí kvůli nespravedlivému zákonu o rouhání.“ Říká pákistánská křesťanka Asia Bibi, která strávila ve vězení téměř deset let na základě falešného obvinění z rouhání proti Mohamedovi. Díky angažovanosti mezinárodního společenství se jí podařilo dostat na svobodu a využila nabídky ročního azylu v Kanadě. Nyní zamýšlí požádat o azyl ve Francii.

V pátek se Asia Bibi setká s prezidentem Emmanuelem Macronem. Statečná křesťanská matka pěti dětí přijíždí do Francie na prezentaci své knížky „Konečně svobodná“. Napsala ji spolu s novinářkou Annou-Isabellou Tolletovou, kterou nazývá svým „andělem“. Právě ona se totiž významně angažovala v jejím propuštění z pákistánského vězení. „Chtěla bych požádat o politický azyl ve Francii. Kanada se zavázala, že nám bude pomáhat po dobu jednoho roku a jsem této zemi velmi vděčná,“ dodává Pákistánka, která  – přestože žije s rodinou v utajení a se změněným jménem – neustále dostává hrozby ze strany islámských fundamentalistů.

V rozhovoru pro deník „La Croix“ se Asia Bibi svěřuje, že by chtěla pracovat po boku zmíněné novinářky pro lidi trpící v její vlasti na základě stejných nařčení, jejichž obětí sama byla. Vystoupila již na podporu Shagufa Kousara, kterého poznala ještě ve multanské věznici. „Myslím, že islám se musí změnit, aby nikdy více nemusel nikdo strávit 10 let ve vězení za údajné rouhání. Nikdo nesmí být odsouzen k vězení bez skutečného šetření,“ zdůrazňuje s nadějí, že alespoň její děti se jednoho dne budou moci vrátit do Pákistánu.

Asia Bibi dodává, že svým žalobcům upřímně odpustila. Zároveň se také otevřeně hlásí ke své katolické víře. „Byla jsem pokřtěna v osmi letech v katolickém kostele v naší vesnici. Chodila jsem na katecheze a biřmování jsem přijala spolu s prvním svatým přijímáním. Farářem byl můj strýc, otcův bratr, který tam nadále žije,“ vypráví. A dodává: „Moji rodiče, stejně jako já, byli negramotní. Byli ale také velmi věřící a ve své víře vytrvali. Naučili mě modlit“ – říká Asia Bibi a zdůrazňuje, že právě víra jí dovolila přestát všechny zkoušky a dodávala jí naději. Bez víry, jak říká, by nepřežila.

V Kanadě žije Asia Bibi na utajovaném místě, kde se opětovně setkala s rodinou a poprvé v životě uviděla sníh. Učí se anglicky a je hrdá na svou dceru, která se kvůli matčině zkušenosti a jejímu tvrdému zápasu za spravedlnost rozhodla pro studium práv. Rodina v knize vyslovuje dík Salmánu Tasírovi, bývalému muslimskému guvernérovi pákistánské provincie Paňdžáb, a katolickému politikovi Šahbázovi Bhattímu, někdejšímu pákistánskému ministru pro práva menšin, kteří obhajobu Asie Bibi zaplatili životem.

Osvobození Asie Bibi v říjnu 2018 bylo poznamenáno násilnými protesty v ulicích. Extremistická politická strana Tehreek-e-Labbaik slíbila, že zabije křesťanku, která strávila víc jak osm let v cele smrti. Pákistánské bezpečnostní síly zatkly asi 3 000 demonstrantů. Islámský aktivista Hafiz Ehtisham Ahmed řekl agentuře Agence France, že hrozba její smrtí je globální.

Sama Bibi odmítla, že by proroka urazila. Od svého propuštění z vězení se skrývala na neznámém místě. Osvobození křesťanky totiž vyvolalo v zemi značné protesty radikálních muslimů, které se úřadům podařilo zmírnit až poté, co slíbily, že Bibi nedovolí odcestovat do zahraničí. Radikálové rovněž varovali, že Bibi zabijí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: Vatikánský rozhlas  -red-  Datum: 26. únor 2020  Foto: open Doors – Asia Bibi

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář