Aukce současného umění vynesla pro varhany ve sv. Vítu 1,2 mil.Kč

Praha – Benefiční aukce současného umění určená na ozdobu vznikajících svatovítských varhan dnes vynesla 1,706 milionu korun. Po odečtení 30 procent z vydražených částek, které si ponechají autoři děl, zbude pro samotný design varhan přibližně 1,2 milionu korun. ČTK dnes o výsledku aukce, která se konala v Arcibiskupském paláci na Hradčanech, informoval za Nadační fond Svatovítské varhany Šimon Slavík. Dražila se díla třicítky českých umělců, třeba Krištofa Kintery, Václava Ciglera, Magdaleny Jetelové, Josefa Bolfa či Ivana Pinkavy.

Na získání peněz pro vznik nových varhan vyhlásil Nadační fond Svatovítské varhany sbírku. Trvá tři roky a za tu dobu se většími i drobnými dary podařilo získat přes 84 milionů korun, což je podle aktuálních informací organizátorů 96 procent potřebné sumy. Dřív uváděli, že je vybráno už 98 procent částky, rozhodli se ale ve sbírce pokračovat, aby z ní bylo možné zaplatit ozdobu nástroje v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami.

Autorem designu je Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.

Pro tyto účely pořádal dnes nadační fond Bohemian Heritage Fund ve spolupráci s Cermak Eisenkraft a Arcibiskupstvím pražským dražbu.

Myšlenka vybavit pražskou katedrálu odpovídajícím nástrojem, který by svým zvukem obsáhl celý prostor, je stará téměř sto let. Až v roce 2017 vznikla nadace na dostavbu nástroje. Po výběrovém řízení se nástroj zhotovuje v barcelonské dílně. Varhany poprvé oficiálně zazní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 11. prosince 2019  Foto:

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář