Australská média u soudu kvůli porušení mlčenlivosti v kauze Pell

Melbourne – V Austrálii v pondělí začal soud s desítkami novinářů a mediálních společností, které čelí obvinění z porušení mlčenlivosti v kauze australského kardinála George Pella. Pell byl loni odsouzen k šestiletému vězení za sexuální zneužití dvou chlapců, letos byl ale překvapivě zproštěn viny a propuštěn na svobodu. Proces s novináři, který se kvůli omezením souvisejícím s koronavirovou krizí koná on-line, by podle agentury AP mohl trvat dva až tři týdny.

Případ se týká porušení dočasného embarga na informace, které v prosinci 2018 vydal soud ve státě Viktorie poté, co rozhodl o Pellově vině. Důvodem embarga byla podle soudu snaha zajistit kardinálovi spravedlivý proces v případu druhého obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, kterému měl Pell čelit o tři měsíce později.

Některá australská média ovšem tehdy zveřejnila zprávy, v nichž uvedla, že jistý vysoce postavený Australan byl shledán vinným ze závažného zločinu, o němž nesmějí novináři v zemi informovat. Jméno kardinála tehdy neprozradila, naznačila ale, že informace jsou v zahraničí dostupné na internetu. Embargo na informování o případu bylo uvolněno v únoru 2019, kdy soud zrušil obvinění v druhém případu zneužívání týkajícím se Pella.

Prokuratura australského státu Viktorie viní z porušení mlčenlivosti v této kauze 18 osob a 12 mediálních společností, včetně firem jako News Corp či Nine Entertainment. Mediální společnosti obvinění odmítly a někteří novináři tvrdí, že o příkazu mlčenlivosti nevěděli. Prokurátorka Lisa De Ferrariová ale dnes u soudu řekla, že e-maily posílané mezi novináři a šéfredaktory svědčí o opaku.

Za porušení mlčenlivosti hrozí v Austrálii tresty až pět let vězení či vysoké pokuty, které pro jednotlivce mohou činit téměř 100.000 australských dolarů (2,24 milionu Kč) a pro mediální společnosti téměř 500.000 australských dolarů (11,19 milionu Kč).

Devětasedmdesátiletý Pell byl v Austrálii v březnu 2019 odsouzen k šestiletému trestu za to, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma třináctiletým chlapcům z církevního sboru. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak v procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho prý také k orálnímu sexu.

Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, byl nejvýše postaveným katolickým duchovním uvězněným za sexuální zneužívání. Z vyměřeného trestu kardinál strávil ve vězení něco přes rok. Letos australský nejvyšší soud v odvolacím řízení odsuzující verdikt zrušil a nařídil Pellovo okamžité propuštění, neboť dospěl k závěru, že skutek nebyl prokázán.

Autor: ČTK Datum: 12. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Pell

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář