Australská policie oznámila, že při protiteroristické razii zadržela sedm lidí

Canberra – Australská policie zadržela při dnešním protiteroristickém zátahu v Sydney sedm lidí. Podle dvou policejních představitelů, citovaných agenturou AFP, jsou zadržené osoby spojeny s 16letým mladíkem, který čelí obvinění z nedávného pobodání biskupa v kostele nedaleko Sydney. Dotyční byli stoupenci nábožensky motivované extremistické ideologie, uvedli policisté.

Do dnešní rozsáhlé operace na jihozápadě Sydney se zapojilo na 400 policistů, kteří provedli domovní prohlídky u podezřelých představujících bezprostřední hrozbu, sdělila podle agentury AP policie. Akce souvisela s útokem z minulého týdne, při němž mladík během bohoslužby napadl biskupa asyrské církve a způsobil mu několik bodných zranění. Útočník byl obviněn z terorismu.

SOUVISEJÍCÍ Pobodaný australský biskup odpustil svému útočníkovi. „Modlím se za vás“ 

Agentura AP uvedla, že zadrženým je mezi 15 a 17 lety. „Museli jsme provést zákonné zásahy, abychom zabránili jakémukoli dalšímu plánování nebo útoku na naše komunity,“ řekl podle AP policejní komisař Reece Kershaw. Australská zpravodajská služba dnes v prohlášení ujistila, že bezpečnost obyvatel není ohrožena.

Australský federální soud dnes prodloužil do 10. května nařízení, které zakazuje sociální síti X zveřejňovat videonahrávku, na níž je útok na biskupa Mar Mariho Emmanuela zachycen. Bohoslužby tohoto duchovního s desítkami tisíc sledujících jsou přenášeny živě na internetu, proto se záběry útoku rychle na sociálních sítích rozšířily. Síť X minulý týden podle agentury AP uvedla, že bude proti australským nařízením týkajícím se odstranění příspěvků bojovat u soudu. V pondělí miliardář Elon Musk, který X vlastní, obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu.

Terčem útočníka byl biskup Mar Mari Emmanuel, který se narodil v Iráku v křesťanské rodině. Bývá označován za kontroverzní osobnost vzhledem k jeho ostré kritice homosexuality, očkování proti covidu či částí muslimské teologie. Útočník podle videa, pořízeného na místě činu, křičel na biskupa arabsky, že uráží islám, napsala agentura Reuters.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Sydney

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář