Bagdádí je po smrti, ale budoucnost křesťanů je nejasná

Bagdád – Vůdce islámského státu v Iráku a Sýrii (ISIS), Abú Bakr al-Bagdádí, byl zabit během amerického vojenského náletu v severozápadní Sýrii. Podle prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa Bagdádí na sobě odpálil sebevražednou vestu.

Útok začal v 17:00. v sobotu 26. října v provincii Idlib v Sýrii, kde se Bagdádí zdržoval. Během útok nezemřel žádný americký voják. Vůdce teroristů před jednotkou utekl do tunelu, kde na sobě odpálil sebevražednou vestu.

ISIS a Bagdádí získali mezinárodní pozornost v roce 2014, když několik stovek bojovníků obsadilo město Mosul v severním Iráku. Teroristé následně postupně zabrali severní Irák a přinutili k vysídlení náboženské menšiny. O několik týdnů později ISIS vyhlásil vytvoření „kalifátu“.

Více než 100 000 křesťanů bylo vyhnáno ze svých domovů v Mosulu a ve městech v okolí Ninivských plání. Než byl ISIS v  červnu 2017 vytlačen z Mosulu, žilo mnoho vysídlených křesťanů ve městech na severu Iráku. Křesťané, kteří zůstali ve městech a vesnicích obsazených ISIS, byli podle International Christian Concern nuceni konvertovat k islámu, zaplatit poplatek za ochranu nebo čelit smrti.

Pro irácké křesťany přináší zpráva o Bagdádího smrti smíšené emoce. Přestože mnozí jsou rádi, že vidí další vítězství v boji proti ISIS, mnozí se stále obávají o budoucnost své komunity v Iráku.

„Jsme nadšeni, že hlava zla v Iráku byla zabita,“ řekl irácký křesťan Omar pro ICC. „Jsme velmi rádi, že jsme dostali tuto zprávu uprostřed současné pochmurné situace.“

„Zabití Bagdádího bylo očekáváno, ale útoky ISIS v Iráku jsou špatným znamením toho, že teroristé zde stále operují,“ vysvětlil další irácký křesťan Fadi. „To ukazuje, že je někdo, kdo v určitém okamžiku Bagdádího nahradí,“ dodal s obavou.

Křesťané žijí v Mosulu a okolních Ninivských pláních téměř 2 000 let. Násilí a ničení, které v těchto oblastech vyvolal Bagdadí s ISIS, způsobilo, že mnoho iráckých křesťanů bylo vysídleno a přemýšlejí, zda jejich komunita v Iráku má budoucnost.

Regionální manažer ICC, William Stark situaci komentoval těmito slovy: „Ačkoli úspěšná operace proti Bagdádímu je něco, co se má oslavovat, nemění to skutečnost, že irácké křesťany čeká ještě dlouhá a obtížná cesta. Během okupace Mosulu a Ninivských plání byly křesťanské komunity zničeny. Kostely, školy, domy a životně důležitá infrastruktura zůstaly v troskách. Křesťany čeká mnoho oprav, aby se opět plně zabydleli v severním Iráku.“

-mn-  Datum: 29. října 2019  Foto: screenshot YouTube – Abú Bakr al-Bagdádí

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Nedopadnutí tohoto teroristy živého je velkým neúspěchem celé akce. Živý by byl cenný, takhle z něj bude akorát mučedník, kterého nahradí někdo jiný.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář