Bangladéš 2022

Bangladéš 2022 – země s téměř 165 miliony lidí a zároveň s nedostatečným systémem státní školní docházky pro děti. ‚Nemuset chodit do školy‘ – nejen srpnový sen mnoha našich školáků J – mají nejchudší děti v Bangladéši úplně opačný: „Chodit do školy, získat vzdělání a lepší práci: jaké větší štěstí by mě mohlo potkat?“ uvažují.  

Přitom vzdělání by mělo být „jako vzduch, sluneční svit a déšť – tedy pro všechny. Mít šanci na cestu z chudoby,“ říká Kamil Kreutziger, vedoucí programu ADRA BanglaKids.   

BanglaKids pomáhá znevýhodněným dětem, často sirotkům, v  Bangladéši získat vzdělání, a to už 23 let. Jak? Díky sponzorům, kteří jeden školní rok nebo často i řadu let pomáhají konkrétnímu dítěti.  

Co pro děti v  Bangladéši znamená – získat vzdělání? Klíč do světa, ve kterém se nemusí živit sbíráním plastů, výrobou cihel, 12hodinovými směnami v textilní továrně. 

Aktuálně naši sponzoři podporují 1285 dětí, 86 z nich už studuje na vysokých školách! Za 23 let projektu BanglaKids získalo vzdělání více než 7000 dětí, kterým tato příležitost změnila život: pracují jako učitelé, zdravotníci, mohou si zaplatit bydlení a založit rodinu.   

Sponzorujeme a provozujeme 8 internátních škol, které poskytují dětem z vesnic ubytování, pravidelné teplé jídlo, a dále 18 vesnických škol a 1 městskou školu. 

Pro nejchudší děti i negramotné dospělé žijící ve slumech máme speciální vzdělávací program ČALANTIKA.  

Jak vypadá jeden den školáka v  Bangladéši? Co přijede pro děti místo školního autobusu? Kolik najdete rozdílů oproti české základní škole? 🙂

Naši školáci potřebovali během Covidu mimořádnou pozornost. Covid v  Bangladéši bez státního systému sociální péče pro živitele rodin znamená: nemohu chodit do práce = nemám příjem = rodina nemá jídlo, nebo jen 1x denně. Pro děti a jejich rodiny proto přinesly potravinové balíčky ADRA doslova záchranu před každodenním hladem.  

Co je to a jak probíhá tzv. monitorovací cesta? Jednou ročně zástupce organizace ADRA navštíví Bangladéš a podporované školy. Setkáváme se s vedením škol, učiteli i dětmi – abychom mohli systém vzdělávaní a péči o naše malé studenty stále zlepšovat. Není to však jen o nastavování procesů, ale i o silných příbězích a hmatatelné pomoci.   

Podrobněji a poutavě o cestách do Bangladéše, o tom, co všechno jsou ochotny místní děti podniknout na cestě za vzděláním, o respektu a úctě k lidem žijícím v  chudobě vypráví v podcastu Kamil Kreutziger. 

Do plnění snů dětí na cestě za vzděláním se můžete snadno zapojit i vy. Jak? 

Na vaše dotazy ráda odpoví a informace podá matadorka péče o dárce projektu BanglaKids Šárka Hejnáková sarka.hejnakova@adra.cz

„Když po těch letech na BanglaKids vidím, jak se z dětí stali dospělí, kteří mohou být např. zdravotními sestrami či všeobecnými ošetřovateli, jak si to přáli, mám z toho opravdu radost. Pomoc dětem k dobrému vzdělání má rozhodně smysl. A děti a dárci jsou prostě úžasní :-)“ 

Připojte se k mnohým dárcům, kterým podpora dítěte v Bangladéši přináší smysl a radost: 

“Děkujeme za dopis i za fotky, vždy z toho máme celá rodina velkou radost. Pokaždé si při tom uvědomíme, jak málo jsme vděční za všechny, pro nás obyčejné věci, které máme.”  

A moje osobní zkušenost?  Jako několikaleté podporovatelce školáka Sudeba z BanglaKids mi v peněžence ty peníze na jeho vzdělání „zázračně“ nikdy nechyběly. Naopak  přibyla radost, že jedno další dítě dostalo šanci na mnohem lepší život…. 

Martina Špinková, koordinátorka PR aktivit a fundraisingu, péče o dárce

martina.spinkova@adra.cz

www.adra.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář