Baptisté čelí pronásledování ze strany proruských separatistů v Luhansku

Luhanská lidová republika zakázala veškeré protestantské bohoslužby a věřící se snaží setkávat při malých shromážděních.

Proruští povstalci obsadili části ukrajinského regionu v březnu 2014 a následující měsíc vyhlásili Luhanskou lidovou republiku. Mezinárodně neuznaná republika zakázala bohoslužby ve všech protestantských sborech i v některých katolických chrámech.

Soudy navíc trestají jednotlivce, kteří vedou bohoslužby v rozporu s oficiálním zákazem. Podle tiskové agentury Forum18 soudy pokutovaly v roce 2019 několik baptistických pastorů.

Luhanské úřady tvrdí, že náboženské společnosti, které nepodstoupily místní registraci, jsou nezákonná, ale pastor Igor Bandura z Ukrajinské baptistické unie řekl Foru18, že jejich sbory požádaly o registraci před termínem, a všechny byly odmítnuty.

Od března se „naše komunity nemohou scházet při svých bohoslužbách. Jejich budovy síce nebyly zabaveny, ale nemohou je používat,“ řekl Bandura pro Forum18.

„Naše sbory zejí prázdnotou. Členové církve se scházejí po domech, ale ne víc než čtyři lidi,“ dodal.

„Naši pastoři hladoví po společenství. Cítí se velmi izolovaní,“ uvedl protestant z Ukrajiny, který udržuje kontakty s místními lídry protestantů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 1. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Luhanks

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Pekne prosim, kdyz uz ty clanky prekladate, nebylo by mozne k prekladum pridat komentare?
    Treba typu Luhanska republika je samozvane ukrajinske uzemi, ktere neni oficialne uznane jako stat a deje se tam toto a toto. Ja si informace overuji,ale nekteri lide to nedelaji a bez komentaru muze zprava pusobit panicky.:-) Dekuji

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář