Baptističtí teologové kvůli probíhající debatě o ordinování žen zveřejnili prohlášení o významu slova pastor 

Významní baptističtí teologové zveřejnili prohlášení, v němž objasňují význam slova pastor v souvislosti s kontroverzí v největší protestantské denominaci ve Spojených státech, která vznikla kvůli loňské ordinaci žen za pastorky ve sboru Saddleback, který vede Rick Warren.  

Dokument minulý týden vydali dva prezidenti jižanských baptistických seminářů a bývalý ředitel sekce denominace pro veřejnou politiku.  Autoři jsou Albert Mohler, prezident Jižního baptistického teologického semináře, Chuck Kelley, prezident Baptistického teologického semináře v New Orleans, a Richard Land, který v letech 1988-2013 působil jako prezident Etické a náboženské komise a je emeritním prezidentem Jižního evangelikálního semináře v Severní Karolíně. Výbor denominace pověřil tyto tři muže, aby napsali studijní příručku k novému Vyznání víry a poselství baptistů z roku 2000. 

SOUVISEJÍCÍPadl podnět na vyloučení Saddlebacku z denominace, Jižní baptisté se tím budou zabývat

Ve snaze vnést jasno do bouřlivé debaty v rámci života denominace teologové podle Christian Post uvedli, že pokud jde o slovo pastor, jižní baptisté vždy měli jasno, jak mají chápat tento termín. 

V souladu s duchem dokumentu nazvaném Baptistická víra a poselství je pod slovem pastor chápána pozice někoho, kdo plní pastýřský úřad a vykonává pastýřské funkce. 

V článku VI se uvádí, že biblickými úřady jsou pastor a diakon a že ačkoli jsou pro službu v církvi obdarováni muži i ženy, úřad pastora je podle učení Písma omezen pouze na muže.

Baptističtí teologové tvrdí, že funkce úřadu a úřad samotný jsou neoddělitelné. Zdůraznili, že v komentáři, který napsali k Baptistické víře a poselství z roku 2000, se uvádí, že ústředním bodem této pastorační role je „odpovědnost za kázání a vyučování“. 

„Je důležité si uvědomit, že mezi Jižními baptisty bylo slovo pastor zvoleno právě pro svou jednoznačnost. Prohlášení pečlivě potvrzuje, že muži i ženy jsou obdarováni pro službu v církvi, ale role pastora je biblicky definována a mají ji zastávat pouze muži splňující podmínky stanovené Písmem,“ zopakovali v novém prohlášení. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Když byla v roce 2000 přijata a revidován dokument s názvem Baptistická víra a poselství, výbor stanovil, že slovo pastor se nemá používat k označení každé služebné pozice v církvi, dodali.  

Baptisté na rozdíl od jiných denominací s hierarchickou církevní strukturou věří, že je to místní církev, která povolává a ordinuje své pastory, nikoliv denominace jako celek nebo její přidružené subjekty.

Ačkoli debata o tom, co říká Bible o pozici pastora není nová, tato otázka se znovu objevila na letošním výročním setkání SBC v kalifornském Anaheimu. Mnozí se domnívali, že ordinace pastorek ve sboru Saddleback jsou v rozporu s baptistickým vyznáním víry.  

Rick Warren v červnu na denominačním sjezdu apeloval na baptisty, aby se o tuto otázku přestal vést boj a že toto téma není prvořadou doktrínou. 

„S tím, jak se západní kultura stává temnější a sekulárnější, se musíme rozhodnout: Budeme se k sobě navzájem chovat jako spojenci nebo jako protivníci?“ zeptal se Warren

„Budeme se nadále hádat o druhořadé záležitosti, nebo budeme zachovávat to, co je skutečně důležité?“

Portál Christian Post dále uvádí, že obecně řečeno, odpůrci ordinováni žen za pastory jsou známí jako „komplementaristé“ a věří, že určité úřady v církvi jsou vyhrazeny pouze pro muže. I když se někteří další hlásí k tomuto teologickému směru, přesto věří, že pouze úřad „vedoucího pastora“ je omezen na muže. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. srpna 2022 Foto: Facebook Saddleback – ordinace pastorek v kalifornském sboru Saddleback

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. Někteří pánové ještě neví, že když Bůh stvořila muže, v podstatě jen žertovala 🙂
    Hodně mne poučila jedna teologická konference, kde 2 nenápadné ženy strčily věhlasné teology do kapsy…
    Jinak: Richard Rohr upozorňuje na historicko krytické čtení Bible, které ukazuje na dodatečné „odsunutí“ žen.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář