Bartoloměj I. k opětovným přeměnám kostelů na mešity

Istanbul – „Přeměna baziliky Hagia Sofia a kostela Sv. Salvatora v Chore nás zraňuje,“ konstatoval konstantinopolský patriarcha Bartoloměj po kázání při nedělní litugii v řeckém klášteře Panhagia ve Faneromeni.

Podle italské katolické agentury SIR, je to poprvé, co ekumenický patriarcha komentoval přeměnu konstantinopolské baziliky na mešitu, a zmínil také další istanbulský chrám, který nyní, rozhodnutím tureckého prezidenta Erdogana z 21. srpna, potkal stejný úděl. Kostel Svatého Spasitele v Chore patří ke klenotům byzantského umění.

Pochází ze 4. století, byl přestavěn v letech 1081-1200 a vyzdoben počátkem 14. století unikátními freskami a mozaikami. Po dobytí Konstantinopole byl roku 1511 chrám přeměněn na mešitu, a fresky i mozaiky částečně zničeny a částečně zakryty závěsy. V roce 1945 se z něho stalo státní muzeum, a v rámci této přeměny byly jeho výtvarné skvosty v letech 1948 až 1958 zrestaurovány.

„Oba jedinečné monumenty – poznamenal dále na adresu obou chrámů pravoslavný ekumenický patriarcha Bartoloměj – byly zbudovány jako křesťanské chrámy. Vyjadřují všeobecného ducha naší víry, jakož i věčnou lásku a naději. Jedinečné mozaiky a ikony, zdobící oba chrámy, jsou potravou pro duši, výjimečnou podívanou pro oči a součástí světového kulturního odkazu. Prosme Boha lásky, spravedlnosti a pokoje, aby osvítil mysli a srdce odpovědných představitelů,“ uzavřel  konstantinopolský patriarcha. Vyjádřil tak obavy z toho, jak bude naloženo se zmíněnými uměleckými skvosty, které během muslimských bohoslužeb nesmějí být podle koránických předpisů vidět. Patrně budou jen zakryty, protože mimo bohoslužby bude chrám nadále turistům přístupný, podobně jako bazilika Hagia Sofia.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 25. srpna 2020 Foto: Wikipedie – kostel Svatého Spasitele v Chore

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář