Belgická paralympijská šampionka dobrovolně ukončila svůj život

Brusel – Paralympijská šampionka a medailistka z Olympijských her v Londýně a Rio de Janeiro Marieke Vervoortová v úterý podstoupila eutanazii. Belgická sportovkyně se dožila 40 let.

Jak informuje Seznam.cz šampionka a držitelka několika medailí trpěla degenerativním onemocněním páteře.

„Všichni mě vidí s úsměvem a medailí v ruce. Nikdo ale nezná temnou stranu. Trpím strašlivými bolestmi, někdy dokážu usnout jen na deset minut. Přesto dokážu bojovat. Rio je ale mým posledním přáním,“ řekla pro francouzský list Le Parisien v roce 2016 během olympiády v Brazílii.

„Je důležité, aby vprostřed společenských a oborových změn lékař neztratil ze zřetele výjimečnost každého nemocného, jeho důstojnost a křehkost. Má před sebou muže či ženu, které je třeba doprovázet za pomoci svědomí, rozumu a srdce, a to zejména v těch nejvážnějších situacích. V tomto postoji pak lékař má a musí odolat pokušení, vnášenému legislativními změnami, aby nemocnému vyhověl v jeho možné vůli zemřít, ať již poskytnutím pomoci při asistované sebevraždě či přímým usmrcením při eutanazii,“ uvedl v září papež František při audienci pro zástupce italské Národní chirurgické a stomatologické komory.

Eutanazie byla v Belgii legalizována v roce 2002. Během uplynulých let počet jejích případů podle Vatikánského rozhlasu vzrostl o 41 procent.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 23. října 2019   Foto: WIkipedie – Marieke Vervoortová

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář