Běloruská policie zatýkala demonstranty na místě poprav

Minsk – Běloruská policie zatkla 15 demonstrantů, kteří se snažili úřadům zabránit v odstranění křížů v lese Kuropaty nedaleko Minsku, kde za dob komunistického diktátora Josifa Stalina tajná policie popravila desítky tisíc lidí. Oznámily to minulý týden tiskové agentury.

Les Kuropaty má silný význam pro odpůrce autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož režim se během čtvrtstoleté vlády odvolává na mnoho pozůstatků ze sovětských dob. Lukašenko si minulý měsíc postěžoval na kříže, které opozice vztyčila u hromadných hrobů v Kuropatech. Počet obětí na tomto místě masových poprav se odhaduje na 30.000 až více než 200.000, poznamenala agentura AP.

Policie místo uzavřela a lesní dělníci začali kříže odstraňovat. Demonstranti se podle policie pokoušeli dělníkům bránit v práci.

Aktivista Dmitri Daškevič řekl agentuře AFP, že během dopoledne úřady odstranily 70 šestimetrových křížů, které zde spolu s dalšími aktivisty postavil v létě díky sbírce na internetu.

Podle státní agentury Belta se na místě podnikají úpravy a odstraňují se zařízení, která zde byla nainstalována bez povolení. Opozice zveřejnila snímek, jak traktor strhává kříže, a vyzvala své přívržence k obraně místa.

Podle nezávislého serveru Tut.by se u křížů v Kuropatech dnes pomodlily asi dvě stovky lidí, kteří zde zapalovali svíčky a kladli květy na paměť obětem. Na místě hlídkovali policisté a už byl vztyčen plot, jako výsledek dnešních „úprav“ pietního místa. K hrobům ale přišel i polský velvyslanec v Bělorusku, kněz a řada opozičních politiků. „Za poslední rok tu zaznělo více modliteb než za předchozích 20 let. Určitě je to znamení, že se musíme modlit za naši zem a lid. Kuropaty je místo, kde se vytvářela naše země, protože lidé, kteří zde byli zastřeleni, nemohli naplnit své předurčení,“ řekl kněz.

Hlava běloruské katolické církve vyzvala úřady, aby okamžitě přestaly s odstraňováním křížů, údiv nad počínáním úřadů vyjádřila i pravoslavná církev. Běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová, oceněná Nobelovou cenou, označila strhávání křížů za zločin.

Lukašenkova mluvčí prohlásila, že prezident ještě v březnu nařídil příslušným úřadům, aby v Kuropatech udělaly pořádek. „Toto místo se musí upravit, to je jednoznačné stanovisko prezidenta, jsou tam pochováni naši lidé! Ale musí to být uděláno řádně, v souladu s našimi zvyky, náboženskými tradicemi a podle plánu. Udělá se vše, aby toto místo vyhlíželo důstojně – a bez jakékoliv politiky,“ řekla podle Tut.by.

AFP připomněla, že v únoru neznámí pachatelé v Kuropatech rozbili lavičku, kterou památníku daroval tehdejší americký prezident Bill Clinton během své návštěvy v roce 1994. Vandalský čin odsoudilo americké velvyslanectví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wiimedia Commons – les Kuropaty

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář