Benedikt XVI.: Papež je pouze jeden

Nemáme dva papeže. Papež je pouze jeden – zdůrazňuje Benedikt XVI. v rozhovoru pro Corriere della sera. Emeritní papež přijal šéfredaktora tohoto italského deníku v předvečer osmého výročí zakončení svého pontifikátu. Novináře znovu zajímala často přetřásaná otázka důvodů jeho odstoupení.

“Bylo to těžké rozhodnutí. Přistoupil jsem k němu zcela vědomě a myslím, že jsem udělal dobře. Někteří moji poněkud “fanatičtí” přátelé se ještě hněvají, nechtěli přijmout moji volbu. Myslím na konspirační teorie, které následovali. Někteří říkali, že na vině je skandál s Vatikeaks, jiní spiknutí gayovské lobby, další případ lefébvristického konzervativního teologa Richarda Williamsona. Nechtějí uvěřit, že šlo o zcela vědomou volbu. Ale já mám čisté svědomí,” říká Benedikt XVI. v podání Corriere della Sera.

Na dotaz ohledně papežovy cesty do Iráku odpovídá, že je velmi důležitá. “Bohužel připadá na velmi těžký okamžik, což ji činí nebezpečnou jak z bezpečnostních důvodů tak kvůli Covidu. Situace v Iráku je nestabilní. Budu Františka doprovázet svou modlitbou,” ujišťuje emeritní papež. 

Šéfredaktor Luciano Fontana zavedl řeč také na témata spojená se současnou  politickou scénou. Zajímal ho názor na nového italského premiéra Maria Draghiho. “Doufejme, že se mu podaří vyjít z krize,” odvětil Bendikt a podotkl, že v Německu si ho velmi váží. Určitou rezervovat nicméně naznačil ve vztahu k novému prezidentu Spojených států. “Jakkoli je praktikujícím katolíkem a osobně s potraty nesouhlasí, zdá se, že jako prezident pokračuje v politice demokratické strany. A v otázce genderu jsme ještě tak docela nepochopili, jaké je jeho stanovisko,” dodává a tím samým prozrazuje, že aktuality ze Severní Ameriky bedlivě sleduje. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Zdroj: Vatikánský rozhlas Datum: 2. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – emeritní papež Benedikt

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář