Benedikt XVI. překonal rekord, je nejstarším papežem v dějinách

Vatikán – Emeritní papež Benedikt XVI., který z čela katolické církve odešel v roce 2013, se zapíše do historie jako nejstarší hlava katolické církve. Podle propočtů Vatikánu totiž svým věkem 93 let a více než čtyři měsíce již o několik dnů překonal dosud nejvěkovitějšího papeže Lva XIII., který zemřel v roce 1903, napsala agentura DPA.

To, že se Benedikt stal vůbec nejstarším papežem v historii katolické církve, potvrdil jeho osobní sekretář Georg Gänswein. Bavorský rozhlas předtím o rekordu opatrně informoval tak, že Benedikt je „nejstarším člověkem, který byl papežem“. Právě kvůli skutečnosti, že německý kardinál Joseph Ratzinger z čela církve před sedmi lety dobrovolně odešel, se podle odborníků nedá věk emeritního papeže a papeže Lva XIII. vůbec srovnávat.

Podle DPA navíc historické prameny často neuvádějí přesný věk papežů ze středověku. Například papež Celestýn III., který církev vedl ve 12. století, se možná dožil ještě vyššího věku než Benedikt, ale nelze to jednoznačně prokázat.

Německý tisk v srpnu informoval, že Benedikt XVI. je těžce nemocný a má bolestivou infekci obličeje, lidově známou jako růže. Podlomené zdraví má ovšem dlouhodobě a byl to také jeden z důvodů, proč jako první papež za bezmála 600 let rezignoval na vedení církve. Po svém odchodu žije Benedikt v ústraní ve Vatikánu. Hlavou katolické církve se stal v roce 2005 a ve funkci ho nahradil současný papež František.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – emeritní papeť Benedikt

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář