Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle ve Velehradě vynesl 805.000 Kč

Velehrad – Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl 805.000 korun. Koncert je tradičně jedním z hlavních bodů programu prvního dne velehradských cyrilometodějských slavností. Přenášela ho Česká televize i Český rozhlas a lidé mohli posílat dárcovské textové zprávy. Výsledná částka může podle pořadatelů ještě vzrůst, lidé mohou dárcovské zprávy posílat i ve středu do skončení Dnů lidí dobré vůle. Loni koncert vynesl 1,1 milionu korun.

Výtěžek koncertu letos poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze dostane sbírka Charity ČR určená dětem v nouzi, Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá onkologicky nemocným pacientům, také sbírka iniciovaná poutním domem Stojanov pro Církevní dětský domov Emanuel. „Koncert chce poděkovat všem lidem dobré vůle, kteří pomáhají druhým lidem v naší zemi. A nejen děkovat, ale cestou dobrého příkladu povzbudit i další pro pomoc bližním,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

SOUVISEJÍCÍDo Velehradu dorazilo několik pěších poutníků, také cyklopoutníci ze Soluně

Na koncertě na nádvoří před velehradskou bazilikou vystoupil Jiří Pavlica s Hradišťanem, Michal Hrůza, Petra Janů, slovenská zpěvačka Sima Magušinová nebo zpěvačka Thabata Oliverová z Brazílie. Zahrála také zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, představily se pěvecké sbory Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých.

Letošní ročník velehradských cyrilometodějských slavností připomíná sto let od úmrtí olomouckého arcibiskupa a politika Antonína Cyrila Stojana (1851 až 1923). „Stojan je inspirací v tom, že se na něj obraceli lidé, kteří něco potřebovali a on se snažil to nedramatizovat a snažil se jim pomoct. V tom pro nás může být inspirací,“ uvedl administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. Poctu Stojanovi vzdaly dechové hudby Bojané z Dolních Bojanovic, Šarovec z Hluku a Staroměstská kapela. Lidé mohli vidět také orelské prapory. V závěru koncertu zazněla premiéra písně věnovaná Stojanovi, autory jsou Jiří Pavlica a Renata Putzlacher.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že Velehrad je symbolem vztahu k minulosti, jsou s ním spojeny počátky vzdělanosti, kultury a víry. Velehrad podle něj není jen symbol, ale živé místo. Dny lidí dobré vůle jsou protilátkou proti špatné náladě, beznaději a bezmoci, uvedl. „Můžeme bojovat slušností a pozorností proti nenávisti a agresivitě, kde jinde bychom si to měli připomínat než na Velehradě,“ uvedl Fiala.

Cyrilometodějské slavnosti ve Velehradě patří k největším církevním akcím v zemi. Každoročně se konají 4. a 5. července. Na Velehrad dnes podle pořadatelů dorazilo kolem 15.000 lidí. Dny lidí dobré vůle vyvrcholí ve středu slavnostní poutní mší.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. července 2023 Foto: screenshot YouTube – Dny dobré vůle

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář