Benešov chce koupit od církve piaristickou kolej v centru města

Benešov – Benešov chce získat piaristickou kolej v centru města, kterou církev nabízí ke koupi. Zastupitelé rozhodli, že radnice může s pražským arcibiskupstvím jednat o uzavření kupní smlouvy. Cena je 40 milionů korun a má být rozdělena do dvou splátek.

Většina zastupitelů se shodla, že jde o jeden z nejvýznamnějších objektů v Benešově a město by ho mělo získat. Bylo by podle nich nezodpovědné, kdyby ho koupil někdo jiný a nechal zchátrat. Pouze část opozice za ANO vyslovila obavy, že radnice odkoupením budovy neúměrně zatíží svůj rozpočet.

„Požadovali jsme slevu a rozdělení na dvě splátky. Rozdělení do dvou splátek prošlo, o slevě zatím nebylo ani řeči,“ popsal dosavadní jednání s arcibiskupstvím starosta Jaroslav Hlavnička (Volba pro Benešov).

Objekt je pronajatý s výjimkou dvou kanceláří, výnos z nájmů je 1,9 milionu korun. Podle místostarosty Romana Tichovského (ODS) může budova zůstat nějakou dobu v nynějším stavu, je ale potřeba postupně vyměnit okna a opravit fasádu. Do budoucna je nutné uvažovat o větší investici v souvislosti s tím, jaké využití budovy město zvolí.

Zastupitele za ANO Jakuba Hostka překvapilo, že radnice nemá rozmyšleno co s objektem. Připomněl, že Benešov trápí špatný stav hotelu Pošta a nemá využití pro Táborské kasárny. „Přijde mi absolutně nezodpovědné si pořizovat další takovou budovu,“ uvedl Hostek. Ze zastupitelů za ANO nákup kritizoval také Jiří Švadlena, naopak Jaroslava Pokorná Jermanová se k němu postavila kladně.

Tichovský namítl, že když piaristickou kolej koupí někdo jiný, může ji nechat zchátrat. „Kdo jiný se o tu památku postará než stát nebo obec?“ zeptal se. Podobně se vyjádřil i Hlavnička. Nabídka je podle něj na stole, a když město rychle nezareaguje, nebude už budova k mání.

Piaristická kolej byla postavena v roce 1708 s barokním kostelem svaté Anny, který má však zůstat ve vlastnictví farnosti. Dohromady tvoří dominantu Masarykova náměstí. V přízemí koleje je 30 místností, v prvním patře dalších 20. Uprostřed hlavní budovy se nachází rajská zahrada s fontánou. Areál má celkovou plochu téměř 3400 metrů čtverečních.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Masarykovo náměstí

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář