Betlém před Vánocemi postrádá turisty, zeje prázdnotou

Betlém – Epidemie koronaviru se projeví i na letošních oslavách Vánoc v palestinském Betlémě. Město, které už v této době většinou zaplavují turisté, zeje prázdnotou, mnohé hotely i obchody zůstaly zavřené. Omezený je obvyklý program včetně plánované půlnoční mše v bazilice Narození Páně, napsala agentura AP.

„Betlém je mrtvý,“ řekla majitelka hotelu Angel Marjana Ardžaová. Její hotel na okraji města nabízel 120 lůžek. Právě tam byly zaznamenány první případy koronaviru na Západním břehu Jordánu, když se v hotelu v březnu ubytovala skupina řeckých turistů.

Majitelka se snažila několik měsíců udržet svých 25 zaměstnanců, ale nakonec už nebyla schopná platit jim mzdy. Podnik zavřela a všechny propustila. Na letošek měla přes 350 skupinových rezervací a všichni odřekli.

Loni do Betléma zavítaly tři miliony turistů. Izrael, přes nějž většina přijíždí, je ale kvůli koronaviru letos pro cizince zavřený a pro zahraniční návštěvníky je uzavřený i hraniční přechod z Jordánska. „Na turistice je závislých 60 procent města a když zmizí turisté, zmizí i příjmy,“ upozornil Arždaové bratranec Iljás, který stojí v čele sdružení hoteliérů.

Hotel Ambassador je hned vedle baziliky Narození Páně stojící na místě, kde se podle křesťanské víry narodil Ježíš. Teď hotel zprovoznil jedno své patro pro případné místní návštěvníky. Recepční Mahmúd Tarman řekl, že vedení povolalo do práce osm ze 60 zaměstnanců. Kolik jich dorazí, ale není jasné. „V této roční době to tady vždy vřelo a teď nic, ani vánoční strom,“ řekl Tarman s poukazem na prázdnou vstupní halu.

Palestinská samospráva, která řídí palestinské záležitosti na Západním břehu Jordánu, tento týden znovu zavedla noční zákaz vycházení mezi sedmou hodinou večerní a šestou ranní. Není vyloučeno, že uzávěra potrvá i v době Vánoc a novoročních oslav, pokud nezačne počet nákaz koronavirem klesat. Na Západních břehu Jordánu se jich potvrdilo přes 65.000, s covidem-19 tam zemřelo 720 lidí.

Město podle starosty Antona Salmána počítalo o Vánocích s 3000 pozvanými hosty, a to včetně zahraničních hudebníků, kteří většinou přispívají k programu. Vánoční strom má být slavnostně osvětlen ve čtvrtek, ale pozváno bylo jenom 15 lidí, mezi nimi starostové z okolí, guvernér oblasti, jeruzalémský patriarcha a několik dalších duchovních. Pozván byl i předseda samosprávy Mahmúd Abbás, ale zatím není jasné, zda pětaosmdesátiletý politik přijde.

Omezení jsou plánována také pro tradiční půlnoční mši, slouženou o Štědrém dni jeruzalémským patriarchou. Bývají na ní pozvaní hosté, duchovenstvo a stovky poutníků. Podle Salmána se na seznamu hostů ještě pracuje, ale počítá se spíš s duchovními a několika zahraničními diplomaty. Veřejnosti vstup dovolen nebude, ale mše se bude vysílat živě v televizi. „Nikdo si nemůže na sebe vzít odpovědnost za sezvání velkého počtu lidí na vánoční akce. Za této pandemie nic nebude stejné jako dřív,“ řekl starosta.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – Betlém

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář