Bezák na Oroschovo kázání: Zřejmě pro něj komunistická minulost mnoho neznamená

Róbert Bezák pro Aktuality.sk reagoval na kázání Jana Orosche. Ten v neděli označil podporu liberální kandidátce za těžký hřích.

„Překvapila mě jeho dikce, protože tímto způsobem se v církvi nemluví už desetiletí. Nemluví se o těžkých hříších a nepoužívají se takové příkazy,“ uvedl bývalý trnavský arcibiskup.

Ke komunistické minulosti Maroše Šefčovičoviče a Štefana Harabina Bezák uvedl: „Je zvláštní, že mnozí, kteří byli během totality členy komunistické strany, jsou najednou těmi nejlepšími věřícími. Nerozumím tomu. Je zajímavé, že morální věc jako LGBT a interrupce jsou jediným problémem, který církev má. Nerozumím tomu, protože žijeme ve společnosti, kde jsou práva širokospektrální. Ať církev ukáže, o co jí jde, na jaké úrovni jí záleží na lidském životě a na lidské důstojnosti.“

Na dotaz proč si arcibiskup pro svou kritiku vybral právě Mikloška a Čaputovou a ne další kandidáty jako Harabina a Šefčoviče a jejich komunistickou minulost, či příklon k nacionalismu v případě Kotleby, který se také hlásí ke křesťanským tématům, emeritní arcibiskup Bezák řekl: „To je asi jeho osobní problém. Zřejmě pro něj komunistická minulost mnoho neznamená a nedotkla se ho. Dotklo se ho ale úplně něco jiného a nerozumím, proč na to až tak nutně potřeboval zareagovat. Osobně si myslím, že je to zavádějící.“

„Zuzana Čaputová zdá jako slušná žena, kterou bych si uměl představit jako svou sousedku a jako člověka, se kterým se dá promluvit.

Nevím, jestli je to tajemná spjatost našich biskupů s vrchností během mnoha let. Nevím, jestli už se tak sblížily parametry vlády a církve. Nebo je to jen o tom, že někdo řekne, že je proti interrupcím, a to stačí na to, aby se nehledělo na nic jiného. Například jak se kandidát chová v jiných případech. Co se týče morálního testování, je to podle mě něco špatného. Takto to nesmí být.“

Jan Orosch se v kázání vyhranil vůči liberalismu a gender ideologii, ale ne vůči fašismu ani vůči konspiračním teoriím. „Nevím, zda má pocit, že toto je jediný problém, který je třeba vyzvednout,“ komentoval to pro Aktuality.sk Bezák.

Katolická církev na Slovensku zasáhla do kampaně před sobotním prvním kolem přímé volby prezidenta. Trnavský arcibiskup Ján Orosch o víkendu při kázání kritizoval kněze za podporu liberální kandidátky Zuzany Čaputové, která je podle dřívějších průzkumů veřejného mínění hlavní favoritkou voleb. Orosch také zdůraznil význam tradiční rodiny. Čaputová v reakci vybídla své sympatizanty k jednotě.

Právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Zuzana Čaputová se v minulosti vyslovila pro adopce dětí homosexuálními páry, což označila za lepší možnost, než ponechání nezletilých v dětských domovech. Čaputovou v kampani podpořil i odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, který se ale vymezil vůči jejím názorům na adopce.

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube 

Tags: ,

1 Komentář

  1. Rozumný člověk by neměl čekat až co mu doporučí nějaký biskup, ale jednoduše Čaputovou nevolit. Jestliže jsou křesťané pro rodinu, tak nemohou být pro Čaputovou. Je to prosté.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář