Bezák: Od církve jsem žádnou nabídku nedostal. Moje kauza je stále otevřená

Bratislava – Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák v rozhovoru pro slovenský Týždeň.sk uvedl, že od katolické církve žádnou pracovní nabídku nedostal. Momentálně učí na bilingvním gymnáziu C. S. Lewise v Bratislavě, kterou provozuje Církev bratrská, jako učitel náboženství a etiky.

„Nedostal jsem nabídku. Jinak bych nemusel dělat to, co dělám. Podle některých bych měl já být ten, který má zaklepat, zazvonit a čekat. Ale připadá mi to trochu komické. To, co se stalo, už se nestalo?“ poznamenal Bezák ke své současné situaci.

Podle něj je důležitější celý jeho případ uzavřít, než jednat o nějaké pozici od představitelů církve. Do vyřešení by nejspíše každou pozici musel odmítnout. Za nesmysl označil informace o možnosti práce na nunciatuře ve Švédsku.

„Pokud jednou Vatikán není se mnou spokojený v obyčejné Trnavě, nabídne mi Stockholm?“ uvedl Bezák k údajné pozici ve Švédsku. „Já sám jsem se do této situace nedostal. I pro vás by to bylo trapné, kdybyste se doslechli, že Bezák už někde pracuje a funguje. A co se to za těch sedm let stalo? Nic?“

Na dotaz, zda by přijal i pozici duchovního v nějaké menší slovenské obci, Róbert Bezák řekl: „To je stejný prostor, titíž biskupové na Slovensku. To se nedá. Dokud se to nedořeší, nemohu přijmout nové místo. Vyřešme nejdříve 2. červenec 2012,“ dodal.

Na závěr prosincové audience Andreje Kisky ve Vatikánu papež František poslal po prezidentovi dárky jeho otci a překvapivě i emeritnímu arcibiskupovi Robertu Bezákovi.

V prosinci 2017 emeritní arcibiskup kázal v Bratislavě ve sboru Kaplnka, kde je hlavním kazatelem Daniel Pastirčák z Církve bratrské, s kterým vystoupil začátkem července i na hudebním festivalu Pohoda.

Případ odvolání trnavského arcibiskupa Bezáka začal v roku 2012. Funkce ho tehdy zbavil papež Benedikt XVI. Oficiálně důvody odvolání objasněny nebyly.

V roce 2015 mu kardinál Miloslav Vlk domluvil osobní audienci u papeže Františka.

„Papež pozorně vyslechl vyprávění Róberta Bezáka, zeptal se ho, co si myslí o řešení celé situace, a nakonec řekl, že si věc prostuduje a rozhodne o řešení,“ řekl po setkání s papežem pro Katolický týdeník Vlk a dodal: „Domnívám se, že kauza je před brzkým vyřešením. Mám dojem, že Mons. Bezák se na Slovensko nevrátí.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Datum: 2. srptna 2019  Foto: screenshot YouTube – Róbert Bezák

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář