Bible s poznámkou od Einsteina nenašla v dražbě kupujícího

New York – Očekávalo se, že se prodá až za 300 000 dolarů, ale Bible popsaná Einsteinem si nenalezla kupujícího, když byla v pátek nabízena na aukci v Sotheby’s.

Koženou Bibli dal Einstein zaměstnanci v roce 1932 a podle Christian Today obsahovala ručně psanou poznámku uvnitř, ve které slavný fyzik napsal: „Tato kniha je nevyčerpatelným zdrojem živé moudrosti a útěchy.“

Bible byla v aukci v aukční síni Sotheby v New Yorku v pátek v rámci prodeje vzácných knih a rukopisů.

Přestože Bibli nekoupil žádný zájemce, Einsteinův, vzkaz, ve kterém sdílí myšlenky o Bibli, jde do dražby v dnes. Dopis je datován rokem 1954 – rok před jeho smrtí – a odhaluje Einsteinovy pochybnosti o Bohu a autoritě Bible.

„Slovo Bůh není pro mě nic jiného než výraz a produkt lidských slabostí, Bible je sbírka čestných, ale primitivních legend,“ píše Einstein podle Christian Today.

Očekává se, že list se vzkazem bude prodán za 1,5 milionu dolarů.

Ačkoli Einstein byl Žid, jeho názory na Boha a náboženství jsou i nadále předmětem debaty. V jednom dopise napsaném v roce 1936 vyjádřil otevřenost k možnosti vyšší moci, doslova napsal: „Každý, kdo je vážně zapojen do vědecké práce, je přesvědčen, že nějaká bytost, která je nadřazená člověku, se projevuje v zákonech vesmíru.“

V dopise v roce 1950 se však označil za agnostika. „Co se týká mého postoje k Boží existenci, jsem agnostik,“ cituje vědce CT.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Foto: Sotheby’s

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář