Biden s hosty slavil chanuku, před Bílým domem se protestovalo

Washington – Americký prezident Joe Biden v pondělí večer s hosty v Bílém domě oslavil židovský svátek chanuka. Zatímco Biden varoval před antisemitismem a zopakoval příslib americké vojenské pomoci Izraeli v boji proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás, venku před budovou se sešli demonstranti vyzývající k okamžitému ukončení bojů v Pásmu Gazy, píše agentura AP. 

Téměř 800 hostů zaplnilo slavnostní sál Bílého domu až k prasknutí. Mezi pozvanými byli přeživší holocaustu, vůdce senátní většiny Chuck Schumer, asi dvě desítky členů Kongresu a představitelé židovské komunity. Zapálení svíčky, které je součástí chanukových tradic, se ujal manžel americké viceprezidentky Kamaly Harrisové Doug Emhoff, který je židovského vyznání, píše AP. 

SOUVISEJÍCÍ – „Nastala velmi těžká doba.“ Kněz katolického kostela v Gaze hovoří o složité situaci křesťanů

Biden přítomným řekl, že „není potřeba být Židem, abyste mohli být sionistou“. Přiznal, že ne vždy souhlasí s izraelskými představiteli a vládní politikou, ale „kdyby neexistoval Izrael, jediný Žid na celém světě by nebyl v bezpečí“. Slíbil nadále vojensky podporovat Izrael v boji proti Hamásu, ale varoval, že je potřeba postupovat obezřetně, neboť „světové mínění se může obrátit během jediného okamžiku a tomu je třeba zabránit“. Varoval také před nárůstem antisemitismu v USA i ve světě. 

Před Bílým domem se sešla skupina asi 20 starších žen, které se řetězy přivázaly k plotu, tvrdily o sobě, že jsou „židovské stařešiny“ a žádaly okamžité příměří. Protest uspořádala organizace Jewish Voice for Peace a její představitelka Esther Farmerová uvedla, že si den oslavy chanuky vybraly záměrně. Skupina se prezentuje jako židé, kteří odmítají útoky na Pásmo Gazy vedené jménem židů. Policie řetězy přeštípla, ženy zadržela a později je s napomenutím propustila. 

O účast na chanukovém setkání s Bidenem podle stanice CNN požádalo několik příbuzných Američanů zadržovaných Hamásem v Pásmu Gazy. Vstup jim ale byl odepřen. Bílý dům záležitost odmítl komentovat, píše CNN. 

Hamás během svého útoku na jih Izraele 7. října zabil na 1200 lidí a zhruba 240 jich odvlekl do Pásma Gazy. Dosud bylo díky vyjednávání propuštěni asi 100 z nich, ostatní jsou již více než dva měsíce zadržováni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – Joe Biden

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář