Biden varoval před nárůstem antisemitismu na univerzitách a školách

Washington – Americký prezident Joe Biden varoval v poselství, které zveřejnil v předvečer židovského svátku Pesach, před alarmujícím nárůstem antisemitismu na školách a univerzitách. Píše to dnes agentura AFP. V uplynulých týdnech studenti na amerických univerzitách vyzývali k přerušení spolupráce s Izraelem kvůli válce v Pásmu Gazy.

„Musíme vystoupit proti alarmujícímu růstu antisemitismu na našich školách, v komunitách i na internetu,“ zdůraznil Biden. Podle něj byli Američané v uplynulých dnech svědky útoků a výzev k násilí proti Židům. „Tento jasný antisemitismus je odsouzeníhodný a nebezpečný ať už v univerzitních areálech, nebo kdekoliv jinde v zemi,“ uvedl prezident.

SOUVISEJÍCÍPapež se setkal s evropskými rabíny a odsoudil antisemitismus i válku

Po začátku konfliktu v Pásmu Gazy část studentů žádala své univerzity, aby přerušily kontakty s izraelskými vysokými školami a vědeckými středisky. Podobný požadavek vyjádřili minulý týden propalestinští studenti na Kolumbijské univerzitě. Ti minulý týden obsadili část univerzitního areálu, než je vyvedla policie. Organizace sdružující židovské studenty žádají univerzitu, aby vynaložila větší úsilí na zajištění jejich bezpečnosti.

Svátek Pesach připomíná biblický příběh vyvedení izraelského lidu Mojžíšem z útlaku egyptského otroctví. Význam svátku podle Bidena nyní oživil teroristický útok na izraelské území ze 7. října loňského roku, při kterém zemřelo podle izraelských úřadů na 1200 lidí. Mimořádně tíživý je letos tento svátek pro blízké lidí, které drží palestinské hnutí Hamás jako rukojmí, uvedl americký prezident. Dodal, že USA usilují o propuštění rukojmí v rámci dohody o pozastavení bojů v Pásmu Gazy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář