Bill Hybels odstoupil z vedení Willow Creek kvůli obvinění z obtěžování

Chicago – Pastor sboru Willow Creek Bill Hybels oznámil, že odejde do důchodu o šest měsíců dříve, než plánoval. Rozhodnutí padlo kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování, které Hybels i nadále vyvrací.

„Rozhodl jsem se urychlit svůj plánovaný odchod do důchodu – z října tohoto roku na dnešní večer. Bylo to moje vlastní rozhodnutí, ale po diskuzi si získalo podporu starších i výkonného týmu,“ uvedl Hybels v úterý. „Bylo pro nás extrémně bolestivé pozorovat, že tato kontroverze je i nadále rozptýlením, které našim starším a zaměstnancům, stejně tak jako zaměstnancům Willow Creek Association, brání vykonávat jejich fantastickou službu,“ vysvětlil. Hybelsovými nástupci se mají stát Heather Larson ve funkci vedoucího pastora a Steve Carter jako hlavní vyučující pastor.

Bill Hybels odmítl řadu obvinění ze sexuálního obtěžování, včetně údajného konsensuálního vztahu s vdanou ženou, která už svá tvrzení vzala zpět. V rozsáhlé zprávě publikované minulý měsíc v Chicago Tribune byl Hybels obviněn ze sugestivních poznámek, nevhodných objetí, nechtěných polibků a pozvánek do hotelových pokojů. Při vyšetřování, které sbor inicioval, však proti pastorovi nebyly nalezeny žádné důkazy. Někteří kritici ale trvají na tom, že vyšetřování nebylo dostatečné.

Ve svém úterním oznámení Hybels zdůraznil svou nevinu. Některá obvinění označil za zavádějící, jiná za zcela falešná. Přiznal ale, že byl někdy ve vztazích s ostatními naivní a že některé jeho činy byly mylně vyloženy.

Mezi těmi, kdo proti Hybelsovi vznesli obvinění, byla i Vonda Dyer, bývalá zaměstnankyně Willow Creek, která tvrdila, že se vůči ní Hybels dopustil nevhodného chování v únoru 1998 na cestě do Švédska. Hybels ji údajně zavolal do svého hotelového pokoje, nalil víno a pozval ji, aby se uvelebila na jeho pohovce poté, co jí řekl, že si vzal pilulku na spaní. Pak jí začal skládat komplimenty, kritizovat jejího manžela a navrhl, aby spolu vedli Willow Creek. „Řekl mi, co si myslí o mém vzhledu, velmi konkrétně, pak co si myslí o mých vůdcovských darech a mých silných stránkách,“ řekla listu Tribune. Dyer uvedla, že jí následně položil ruce kolem pasu, hladil jí břicho a políbil ji. Vyzvala ho, aby přestal, a odešla z pokoje. Hybels důrazně popřel že by se kdy Vondy Dyer dotkl. „Nikdy se to nestalo,“ uvedl už dříve na sborovém setkání.

„Myslím si, že potřebuji s pokorou zkoumat sám sebe a zjistit, co mě Bůh chce naučit. Chci se i nadále obklopovat moudrými rádci a důvěryhodnými přáteli, žádat je, aby do mého života upřímně promlouvali, abych se z toho celého mohl naučit vše, co mám. Mám absolutní pokoj v tomto rozhodnutí a nebudu s tímto procesem spěchat. Velmi ocením vaše modlitby během nadcházejícího období přemítání,“ řekl Hybels.

Staršovstvo se za Hybelse postavilo, k situaci se vyjádřila Pam Orr. „Ačkoliv jsme z mnoha důvodů velmi zarmouceni okolnostmi konce Billova funkčního období, přijímáme a chápeme moudrost jeho rozhodnutí. Děkujeme Bohu, že používá obyčejné lidi, aby dělali Jeho dobrou práci. Jsme vděční, že Bill poslechl Boží volání pro svůj život a posledních 42 let sloužil církvi a Božímu království,“ uvedla Orr.

Hybels založil Willow Creek v roce 1975. Spolu s rezignací z funkce hlavního pastora se rozhodl vzdát také své role na nadcházejícím Global Leadership Summitu.

 

Autor: -kg- Zdroj: The Christian Post Foto: WILLOW CREEK COMMUNITY CHURCH

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář