Biskup Ignatios: Kdo odmítá pomoc uprchlíkům, není křesťan

Atény – Ten, kdo odmítá pomoc uprchlíkům a migrantům, není „ani Řek ani křesťan.“ To jsou slova pravoslavného biskupa Ignatia, které řekl uprostřed rostoucích protestů místních obyvatel proti migrantům.

Ignatios řekl v rozhovoru pro Alpha FM: „Nemohu přijmout osobu, která odmítá pomoci uprchlíkům a přistěhovalcům. Pro mě to není ani Řek, ani pravoslavný. Pravoslaví učí, abychom se starali o každou osobu bez ohledu na její původ. Dokud kážeme Krista, budeme to muset následovat,“ informuje stránka Keep Talking Greece.

Dodal, že „uprchlíci a migranti jsou dnes Kristem. Učíme tohoto Krista… Budeme odpovědní, pokud ho nepřijmeme. Pouze s tímto Kristem můžeme skutečně slavit vzkříšení při svátku Velikonoc.“

Ke kritikům, kteří tvrdí, že „muslimští uprchlíci a migranti ohrožují křesťanství“, biskup Ignatios připomněl, že Řekové neztratili svou křesťanskou víru během 400 let osmanské okupace a neztratí ji ani nyní.

„I já jsem znepokojen, ale ve jménu úzkosti nemůžete nechat hladovět dítě,“ uvedl pravoslavný biskup. Důvodem, proč se po čtení Koránu z některých lidí stávají džihádisté, je podle Ignatia „ztráta smyslu života.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 7. listopadu 2019  Foto: Wikipedie – biskup Ignatios 

Tags: ,,,

11 Komentáře

 1. „Důvodem, proč se po čtení Koránu z některých lidí stávají džihádisté, je podle Ignatia „ztráta smyslu života.“

  Tak tato „fantasmagorie“ vůbec nepotřebuje další komentář.

  Odpověď
  • Ani ruce a svědomí biskupa nejsou zase tak čisté, jak si sám o sobě myslí. Je nepochybné, že on má přímo jako Řek možnost vidět v plné nahotě a koncentraci, bídu a utrpení utečenců, kteří jsou proti své vůli nuceni dočasně žít ve velmi nevyhovujících podmínkách. Ano, to je věc, kterou nelze žádnou argumentací popřít. Kde se ale stala chyba nebo co je příčinou tohoto katastrofálního stavu?Povaha tohoto světa je zakrývat pravdy, vyhýbat se jim (biskup zase např. nechce vidět nebo nebere v potaz všechny negativní dopady a oprávněné reakce obyvatel tam, kde jsou utečenci přesídleni). Je možné nebo spíše určité, že se dokonce ani skutečné pravdy nedopátráme z jednoduchého důvodu – není to v našich schopnostech. Tento svět sám o sobě nemá ani šanci být spravedlivý – podle našich měřítek. Záchrana z tohoto světa je pouze v Kristu (a už vůbec ne studiem čehokoli jiného) a jak si možná někdo myslí, že je třeba ještě „nějakou“ dobu vydržet a bude zde lépe, tak se nebezpečně mýlí.

   Odpověď
  • Milovat své nepřátele, to jistě ano. V tomto konkrétně adresovaném komentáři – vyznavačům islámu – je to však docela odvážné. Vždyť svou kulturou obohacují křesťanské prostředí, tak jací nepřátelé?

   Odpověď
  • Biskup netvrdí, že muslimští migranti svou kulturou obohacují křesťanské prostředí. Naopak, upozorňuje, že Řecko bylo 400 let pod islámskou nadvládou. Která jistě musela být nepřátelská.
   A přesto to neznamenalo konec křesťanství.

   Odpověď
   • V podstatě ve stejném duchu lze oponovat argumenty, že ještě nedávno v některých muslimských zemích mohly dívky zcela běžně chodit v minisukních, což vůbec nevypovídá o nějakém extrémismu a fanatismu nebo že existoval respekt a tolerance mezi různými náboženskými komunitami. Ty doby jsou však již minulostí a vývoj se vyhrocuje, ať se tomu budeme bránit sebevíc nebo to nebudeme chtít vidět. Bůh nenechá nikoho vlažného, každý bude přinucen přiklonit se buď k jedné nebo druhé straně.

    Odpověď
   • Každý ať se řídí tím, jak evangeliu rozumí on sám.
    Já vidím, že tam není jen věta o milování nepřátel, ale třeba i toto:
    „Já však vám pravím, abyste se zlým nejednali jako on s vámi; ale kdo tě uhodí do pravé tváře, nastav mu i druhou; a tomu, kdo by se s tebou chtěl soudit o košili, nech i svůj plášť.“
    Samozřejmě si nejsem jistá, jestli bych něco takového zvládla dodržet.

    Odpověď
  • Má to své hranice. Pokud toho někdo zneužívá, tak nemám být hlupák. A zde většinou nejde o uprchlíky, ale dobrodruhy, kteří jdou za lepším. A zodpovědnost má EU. Proč tam nejede Merkelová a schovává se někde v Německu? Ona by to měla řešit a její spolusoudruzi.

   Odpověď
 2. Turci okupují polovinu Kypru, Řeky vyhnali z pobřeží, tam kde bývaly první křesťanské sbory jsou dávno mešity. Jako si lidé rozhodují o svém domě, kde bydlí, tak i stát si má rozhodovat o svém území. Pokud stát rezignuje na svou obranu, stane se kořistí nepřítele.

  Odpověď
 3. Z křesťanského hlediska je třeba uprchlíkům pomoci. Z hlediska bezpečí našich blízkých bk tomu u uprchlíků z Afriky a BV musí zásadně docházet v první bezpečné zemi.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář