Biskup Malý a Daniel Ženatý zasílají listy s povzbuzením pro čínské křesťany žádající o azyl

Praha – Ekumenická rada církví v těchto dnech při příležitosti vánočních svátků rozesílá přání čínským křesťanům, kteří v České republice žádají o azyl. Povzbuzuje je, aby neztráceli naději.

Daniel Ženatý a pražský pomocný biskup Václav Malý prostřednictvím právních zástupců jim jménem českých církví napsali, aby nestráceli naději a hledali oporu v Bohu.

Facebook – Ekumenická rada církví

Krajský soud v Hradci Králové, který má pobočku v Pardubicích, dosud rozhodl o 21 z 30 žalob čínských křesťanů na české ministerstvo vnitra. Číňané, kteří se v Česku dožadují azylu, žalovali ministerstvo kvůli neudělení mezinárodní právní ochrany. Pravomocná jsou zatím čtyři rozhodnutí, z toho třikrát dostali čínští stěžovatelé za pravdu. Rozhodnutí soudu podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé automaticky neznamená, že by žadatelé ochranu získali.

První žaloby obdržel krajský soud loni 8. března. Na hradecké pracoviště soudu přišlo 19 žalob, 11 z nich soud vyhověl. U pardubické pobočky bylo podáno 11 žalob, tamní soud jich devět zamítl, jedné pravomocně vyhověl, poslední zbývá vyřídit.

Číňané chtějí získat v ČR azyl, tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře. Čínská křesťanka, která u pardubického soudu jako jediná uspěla, je v rozsudku označovaná iniciálami Y. W. Přicestovala do Česka na jaře 2016 přibližně s 80 příslušníky čínské podzemní církve. V České republice uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  ČTK Datum: 25. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – biskup Malý

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. No .. to je sice pěkné, ale spíš by mohli tu „naději“ podpořit třeba žádostí na ombudsmanku nebo na MV, aby nereagovalo způsobem “ Rozhodnutí soudu podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé automaticky neznamená, že by žadatelé ochranu získali.“

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář