Biskup Malý kritizoval zneužívaní slova „neomarxismus“

Praha – Václav Malý kritizoval zneužívaní slova neomarxismus v politice a církvi. Některé konzervativní kruhy jim častují hlavně liberály a názory z toho proudu.

Podle pražského pomocného biskupa zneužívají toto slovo na vše, co se jim nelíbí. „Stalo se zvykem stoupenců konzervativismu v politice i církvi, že nazývají „neomarxismem“ vše, co se jim nelíbí na liberální demokracii. Je to matení pojmů, znamení myšlenkové uzavřenosti a tendence vše ideologizovat. Nic proti oprávněné kritice, ale musí být věcná,“ napsal Malý v pondělí na sociální síti.

Hlasitým kritikem slovníku používající výraz „neomarxismus“ je katolický kněz a profesor Tomáš Halík. K tomu, aby se církev mohla k aktuálním tématům vyjádřit a veřejnost reflektovala její hlas v citlivých tématech, je nutné nevytvářet „obrazy nepřítele“ nebo nálepky typu „homosexualismus“, „genderové ideologie“, „neomarxismus“, které by církev mohly diskvalifikovat, varoval Halík v rozhovoru po Aktuality.cz po pražském Prague Pride, když kardinál Duka kritizoval přítomnost skupiny lidí hlásajících se k satanismu.

Halíkovi vadila hlavně povrchní a agresivní rétorika, která není podložena korektními argumenty. To má za následek to, že se nevede o tématu věcný dialog a „přilévá se olej do ohně kulturních válek.“

Když se olomoucký arcibiskup Jan Graubner stal předsedou České biskupské konference poskytl rozhovor pro Konzervativní noviny. V článku pod názvem Vůči neomarxismu máme větší imunitu arcibiskup uvedl: „V souvislosti s coronavirem se dnes mluví o potřebě promořit společnost, aby získala imunitu. Myslím, že postkomunistické země byly za totality marxismem tak silně promořeny, že máme větší imunitu k marxistickým idejím, i když přicházejí v nových kabátech neomarxismu.“

Podle wikipedie je neomarxismus označení pro sociologicko-filosofické koncepce 20. století, pocházející zejména ze západoevropského a amerického prostředí a částečně vycházející z učení Karla Marxe a jiných levicových myslitelů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 17. června 2020  Foto: WIkimedia Commons – biskup Malý

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Petra R. Kaprálová (PRK)

    Já si zase naopak myslím, že je důležité pojmenovat satanské útoky pravými jmény a nenazývat satanské útoky svobodou názorů. Za 30 let od pádu komunismu se nám re-christianizovat naši společnost po 40 letech komunistické propagandy. Musíme činit pokání ze zbabělosti a nevíry a jít úplně opačnou cestou. Musíme znovu získat ve společnosti jasný hlas. V naší, v české společnosti! Tady je naše místo!

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář