Biskup Malý kritizuje autokratický režim prezidenta Lukašenka

Biskup Václav Malý kritizoval nadcházející srpnové volby v Bělorusku. Režim prezidenta Alexandra Lukašenka označil za „autokratický.“ Zároveň přivítal postoj Senátu a jejich solidaritu s vězněnými oponenty. 

Alexandr Lukašenko je v čele Běloruska již dlouhých 26 let. Během svého vládnutí se vždy snažil potlačit jakékoliv projevy nespokojenosti. V posledních týdnech se však po celé zemi rozšířily protesty, které se režim snaží ukončit masivním zatýkáním kritiků.

Biskup Malý ve čtvrtek upozornil na nadcházející volby a poukázal na narůstající represe ze strany režimu. „9. srpna se v Bělorusku budou konat prezidentské volby. Lukašenko, který vládne autokraticky od r. 1994, znovu kandiduje. Represe režimu se zintenzivňují. Bylo by dobré, aby naše média této zemi věnovala větší pozornost. Lhostejnost z naší strany neprospívá k účinnému řešení, k pokojnému a spravedlivému soužití evropských států, respektujících lidská práva,“ napsal na sociální síti.

Přivítal postoj Senátu, který kromě Běloruska kritizoval také politiku Ruska a Číny. „Oceňuji, že Senát PČR vyjádřil solidaritu s vězněnými prezidentskými kandidáty i s občany v Bělorusku, kterým není lhostejná demokracie a právní stát. Senát se rovněž vyjádřil kriticky k omezování samosprávy v Hongkongu. Dobrý signál, že mezi veřejnými činiteli působí i ti, kteří se nesklánějí před zvednutým prstem Moskvy ani Pekingu,“ dodal pražský pomocný biskup.

Senátoři s obavou sledují snahy Číny ovládnout Hongkong, co také vedlo k masivním protestům místních obyvatel. Dlouhodobý kritik komunistického režimu kardinál Zen uvedl, že se obává o budoucnost církve na ostrově. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – biskup Malý

Tags: ,,,

6 Komentáře

 1. Karel Krejčí

  Je opravdu velice vzácné a přínosné, když Boží služebník objeví „Ameriku“ a nenechá si ten úžasný objev pro sebe. Totiž, že tento svět není spravedlivý.

  Odpověď
  • Karel Krejčí

   Užitečným Božím služebníkem je každý, kdo hlásá Boží království, bez ohledu na to, čím je. Kritizovat pozemské vládce a panovníky vypadá sice hezky a někdy vyžaduje i velkou odvahu, ale čas po pravdě stejně ukáže.

   Odpověď
   • Velmi nejasná odpověď. „Vaše slovo buď ‚ano, ano – ne, ne‘; co je nad to, je ze zlého.“ – Mt 5,37

    Odpověď
 2. Karel Krejčí

  Biskup Malý je předurčen ke kázání o Božím království, které samozřejmě není z tohoto světa. Pokud zasahuje do světských záležitostí, pak dělá pravý opak. Takových témat, které neodpovídají jeho měřítkům spravedlnosti, může v tomto padlém světě nalézat nekonečné množství. Je sice hezké, že mu tento stav není lhostejný, ale svět prostě takový je. Pokud by ovšem byl opravdu znalým a zapáleným Božím služebníkem, byl by si dobře vědom, že zde probíhá zcela opačný proces, tedy takový, který nás má přimět poznat charakter tohoto padlého světa, stejně tak i celkově beznadějné situace, ve které se nacházíme. Můžeme dosáhnout z celkového pohledu pouze nějakých „kosmetických úprav“, ale původní Boží záměr nejsme schopni změnit ani se mu vyhnout. Pohled a postoj biskupa Malého k probíhajícím procesům zde na Zemi jistě není ojedinělý – bohužel.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář