Biskup Malý: Miloš Zeman rozděluje společnost

Biskupovi Malému vadí Zemanova orientace na Rusko a Činu, Babiš je vnímán jako vůdce, v jeho vlastní straně chybí pluralismus. Opozice by podle něj měla více připomínat ekonomické a bezpečnostní výhody NATO a Evropské unie, řekl v rozhovoru pro Reflex.cz.

Biskup Malý vzpomínal na svoji sedmiměsíční zkušenost ve vězení, kde seděl i s vrahy. Pobyt tam mu pomohl vidět v každém člověku „něco dobrého,“ i když zažíval v jejich přítomnosti někdy i strach, díky víře, ale nikdy nepropadl beznaději.

Svou kritiku politiky v zemi považuje pražský biskup za svoji občanskou povinnost, ale snaží se to vždy dělat kultivovaně. Vnímá, že lidé své oponenty ve společnosti označují za nepřátele, což je nesprávné.

Prezident Zeman podle biskupa rozděluje společnost. Malému vadí jeho orientace na Rusko a Čínu, kde se dostatečně nepřipomíná problém lidských práv. Domnívá se, že Hrad by měl být také otevřeněji mluvit o prezidentově zdravotním stavu.

Třicet let po pádu socializmu Malý není zklamán situací v zemi, ale na druhou stranu jsou věci, které mu vadí. Myslí, že je důležité, aby všichni občané pochopili, že společně tvoříme demokracii a je chybou čekat na nějakou osobu, která by to udělala za ně.

Kriticky vnímá pozici premiéra Babiše a jeho neomezenou vůdcovskou pozici ve vlastní straně, kde Malému chybí pluralismus. Opozice by měla podle něj poukazovat na ekonomické výhody vyplývající z členství v Evropské unii a bezpečnostní záruky díky NATO.

Zneužití privatizace na úkor společnosti a nepotrestání viníků minulého režimu považuje Václav Malý za dvě největší chyby, které se po revoluci staly. Z toho důvodu taky lidé negativně vnímají špatný právní systém a propojení policie a politiky, a pak ztrácejí víru v právo a spravedlnost.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: YouTube – biskup Malý

 

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář