Biskup Malý se pro Český rozhlas vyjádřil k případu Vincenta Lamberta 

Praha – Vincent Lambert zemřel ve čtvrtek 11. července po devíti dnech bez tekutin a výživy.

Dvaačtyřicetiletý muž byl po nehodě deset let ve stavu definovaném jako „minimální vědomí“, nebyl však  na konci života. Jeho rodiče šest let bojovali za možnost převozu do některého ze speciálních zařízení, která nabízela jeho hospitalizaci.

Lambertova manželka i část rodiny byla pro jeho odpojení od přístrojů.

K medializovanému případu Vincenta Lamberta se pro Český rozhlas vyjádřil biskup Václav Malý.

„Aktivní eutanazie ne, protože lidský život je dar a člověk s ním nemůže zacházet libovolně. A to i když si to sám přeje,“ poznamenal Malý. „U člověka ve vegetativním stavu je potřeba rozlišovat.“

Podle Malého je také nutné rozlišovat, „jestli je pacient závislý na přístrojích, které ho udržují při životě – aby mu bilo srdce nebo aby mohl dýchat. Jiný případ je, když je člověk závislý pouze na umělé výživě, a když se od ní odpojí, tak v podstatě vyhladoví. A to je opravdu velmi kruté,“ dodal Václav Malý.

Vatikán v reakci na smrt Francouze uvedl: „S bolestí jsme přijali zprávu o smrti Vincenta Lamberta. Modlíme se, aby ho Pán přijal do svého Domova a vyjadřujeme blízkost jeho drahým a všem, kdo mu s láskou a oddaností až do poslední chvíle sloužili. Připomínáme a zdůrazňujeme slova papeže Františka k této bolestné záležitosti: Bůh je jediným Pánem života od počátku do přirozeného konce a naší povinností je život vždy střežit a nepoddávat se skartační kultuře.“

Případ Vincenta Lamberta se stal symbolem boje proti skryté eutanázii ve Francii. Jeho smrt je prohrou lidskosti, zdůraznila Papežská akademie pro život.

Po vyčerpání veškerých právních možností, včetně odvolání ke zvláštnímu výboru OSN pro práva postižených, jehož žádosti o šestiměsíční lhůtu na přezkoumání státní orgány nevyhověly, byl Vincent Lambert 2. července odpojen od výživy a hydratace. Podle zdravotníků a pacientovy ženy Rachel bylo jeho další udržování při životě „nerozumnou urputností“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Datum: 25. července 2019  Foto: Wikimedia Commons – biskup Malý

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář