Biskup Malý varoval před „populisty“ a „spasiteli“

Biskup Václav Malý se v rozhovoru pro Seznam vyjádřil k současné politické situaci a k ​​prezidentské volbě.

K programu Tomia Okamury o přímé demokracii řekl, že „sice zní pro ucho hezky, ale není realizovatelný“. Dokonce jej nazval nebezpečným. Okamuru v rozhovoru nazval populistou, který se snaží negovat jakoukoli odlišnost v globálním světě. Upozornil, že svou politikou vyvolává strach a dokonce někdy i nenávist vůči komukoliv, kdo je odlišný, což může vést k „ohrožení stability naší společnosti“.

Biskup dále uvedl, že nesnáší populismus. Populista je podle něj člověk, který aby získal hlasy mluví podle momentální nálady ve společnosti a soustředí se jen na určitou skupinu lidí. Zodpovědný činitel má mít na mysli dobro všech. „Populista vystupuje jako spasitel, jako ten kdo vše vyřeší, nemá rád odlišnost staví se do role, že je ten pravý. Nevidí a neslyší. A to je velmi nebezpečné,“ řekl Malý a vysvětlil, že stabilní demokracie stojí právě na výměně názorů.

Reklama

 

Andreje Babiše přirovnal k Berlusconimu v Itálii, který také vlastnil média; ta přirozeně nejsou kritické k vlastnímu majiteli. Za demokratické strany považuje biskup Malý ty, kde existuje diskuse. Naopak v některých stranách tomu tak není, neboť mají ve svém středu silného vůdce, jehož názor ostatní jen akceptují. Biskup v rozhovoru uvedl, že tady „vzniká nedemokratická vláda“. Na druhé straně však odmítl myšlenku, že by nastala doba totality, kde by jiné názory nebyly přípustné.

Otázku otevření témat restituce považuje „za nemravnou“. Připomněl, že to, co již jednou bylo sjednáno a podepsáno, by se nemělo znovu otevírat. Otázkou nyní pro něj je, do jaké míry je Babiš státník a pochopí tuto dohodu jako uzavřenou. V případě restituci nejde o veřejné blaho, ale o snahy získat sympatie u určité části společnosti.

V rozhovoru se vyjádřil i k Miloši Zemanovi, který svým nezodpovědným jednáním šíří strach ve společnosti. Připomněl, že Česká republika patří na západ, i když ani tam není všechno ideální, ale obrat na východ nepřináší perspektivní budoucnost. V prezidentské volbě jsou jeho favority Fisher a Drahoš. Křesťany nabádal k větší aktivitě a zájem o věci veřejné. Změna by měla nastávat na lokální úrovni a měnit politiku směrem nahoru a ne naopak.

 

-mn- foto: youtube.com

 

 

 

Kategorie: Politika

2 Komentáře

  1. T.G.M. : Kdyby mě někdo osobně napadl, tak bych ho snad umlátil cihlou, kdybych ji měl ze zdi vytáhnout.
    To řekl Masaryk někdy ve třicátých letech, když četl jakýsi projev Adolfa Hitlera.
    A když jsme viděli ta svinstva prováděná za pokřiku Alahu akbar, tak nám tady bude někdo tvrdit, že migranti budou pro nás obohacením.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář