Biskup Tomáš Holub se účastnil pravoslavné liturgie a předal ocenění

Biskup Tomáš Holub se v neděli účastnil pravoslavné liturgie ve Františkových Lázních, při které předal ocenění knězi Metodějovi Koutovi za přínos v oblasti ekumenické spolupráce a za jeho službu nemocničního kaplana.

„Dnes jsem se s radostí účastnil pravoslavné liturgie ve Františkových Lázních, po které jsem místnímu duchovnímu správci Otci Metoději Koutovi předal diecézní vyznamenání za jeho velký přínos pro ekumenu a za skvělou službu nemocničního kaplana v Chebu a v hospici sv. Jiří,“ napsal biskup Tomáš Holub.

Chrám sv. kněžny Olgy ve Františkových Lázních je nejstarší pravoslavný svatostánek v České republice. Duchovním správcem chrámu je oceněný kněz Metoděj Vít Kout, který je kromě toho také kaplanem chebské nemocnice a duchovním Hospice sv. Jiří v Chebu.

„Kostel byl postaven roku 1889 nejvýznamnějším františkolázeňským architektem a stavitelem Gustavem Wiedermannem,“ řekl pro iDnes.cz Metoděj Kout a vysvětlil, že zpočátku sloužil jen lázeňským hostům z tradičně pravoslavných zemí.

Prvním stálým duchovním se stal otec German Žegalov, který byl však podle Koutových slov, v čase politických čistek roku 1949, jako mnoho jiných ruských emigrantů, vyvezen z Československa a odsouzen za vlastizradu v zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – biskup Holub

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/rozhovor-duchovni-metodej-vit-kout-chram-pravoslavny-svate-olgy-frantiskovy-lazne.A190905_499934_vary-zpravy_ba

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/rozhovor-duchovni-metodej-vit-kout-chram-pravoslavny-svate-olgy-frantiskovy-lazne.A190905_499934_vary-zpravy_ba

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář