Biskup Tomáš Holub: Žijeme v postkřesťanské společnosti

Praha – Biskup Tomáš Holub kritizoval komunisty za snahu o zdanění finančních náhrad, chválil papeže za snahu řešit sexuální skandály, či o zápase církve se sekularismem. V rozhovoru pro deník Právo se vyjádřil k Istanbulské úmluvě, či k napomenutí Tomáše Halíka. Celý rozhovor byl uveřejněn na stránce plzeňského arcibiskupství.

Holub kritizoval komunisty za jejich návrh zákona o zdanění finanančních náhrad církvím. Podle něj chybu udělali také sociální demokraté při své předvolební kampani, kde by vyobrazen prelát kradoucí peněženku starší paní.

K efektivnímu využívání financí plzeňský biskup uvedl, že církev se stará o potřebné lidi, kulturní památky nebo poskytuje vzdělání. „Ale především je jedním z prvků občanské společnosti, která je v demokracii nesmírně důležitá.“

K aférám kolem sexuálního zneužívání podotkl, že se udělaly „obrovské pokroky,“ ať už v Česku nebo v zahraničí. Pochválil také papeže za jeho odvahu pojmenovat a řešit tyto problémy.

K tématu migrace plzeňský biskup řekl, že církev je jediná organizace, která je přítomná na místě, odkud lidé prchají, v místech tranzitu, ale i v zemích, do nichž přicházejí. „A úkolem církve je lidi doprovázet, být jim nablízku a snažit se pochopit, proč migrují.“

Tomáš Holub dále připustil, že církev se změnila a „nejen v České republice žijeme v postkřesťanské společnosti,“ kde již „nefunguje předávání víry z generace na generaci.“ A toto jsou výzvy, s nimiž se musí církev naučit zápasit.

K tématu Istanbulské úmluvy biskup uvedl, že největší nebezpečí tkví v genderové ideologii, protože „vnucuje svůj názor druhým“.

K napomenutí profesora Halíka od České biskupské konference biskup Holup pro Právo řekl: „Nebyl jsem přítomen žádnému rozhodnutí biskupské konference, které by podpořilo udělení důtky monsignoru Halíkovi. Jen jsem od pana kardinála slyšel, že on sám o udělení nějakého napomenutí uvažuje.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: Farnost Telnice

 

Tags: ,,,

4 Komentáře

  1. Jan Krásenský

    Neznepokojuje mne tolik, že je dnes společnost postkřesťanská, jako to, nakolik se církev snaží tomuto světu přiblížit. A že chtějí socialisti všech stran zdanit náhrady je ostudné pro ně samotné. Pro nás platí: „A nebojte se těch, kdo zabíjejí tělo – duši zabít nemohou. Spíše se bojte toho, který může zahubit v pekle duši i tělo.“ Žel, marně si vzpomínám, kdy naposledy jsem slyšel od kněze varování před oním, “ který může zahubit v pekle duši i tělo“ a před peklem. V církvi převažuje marxistický pohled na náboženství jako útěšné opium lidstva (lidé prý chodí do kostela pro útěchu). Jako by zápas s ďáblem o duši již skončil.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář