Biskupové jedou do Vatikánu, čeká je i audience u papeže

Praha – Čeští a moravští biskupové pojedou společně 7. listopadu do Říma, ve čtvrtek 11. listopadu je čeká soukromá audience u papeže Františka. Zúčastní se také mší ve čtyřech papežských bazilikách a návštěvy vatikánských úřadů. Z důvodu stále trvající pandemie covid-19 se návštěva, která potrvá do 14. listopadu, koná bez účasti poutníků z České republiky. ČTK o tom informovala mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

Věřící se mohou připojit k modlitebnímu doprovodu biskupů v Římě on-line díky Poutnímu centru biskupství královéhradeckého ve spolupráci s Českomoravskou Fatimou.

Návštěvu ad limina apostolorum (K prahům apoštolů) by každých pět let ve Vatikánu měli vykonat biskupové, kteří zde podávají zprávu o stavu svých diecézí. Zahrnuje setkání s papežem, modlitbu u hrobů apoštolů sv. Petra a Pavla, mše ve čtyřech papežských bazilikách a návštěvy vatikánských úřadů. Ty absolvují čeští a moravští biskupové postupně během celého týdne.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V pondělí 8. listopadu například budou biskupové slavit mši v bazilice sv. Petra a pomodlí se i u jeho hrobu v podzemí baziliky. Týž den se zúčastní v českém poutním domě Velehrad v Římě vernisáže výstavy o Václavu Drbolovi a Janu Bulovi, českých kněžích, obětech komunistického režimu, který je popravil v rámci babických procesů. V současné době pokračuje proces jejich blahořečení, vatikánská Kongregace pro blahořečení a svatořečení před několika lety rozhodla, že v jejich případě existuje pověst o jejich mučednické smrti. Otevření výstavy se uskuteční za přítomnosti představitelů Kongregace pro blahořečení a svatořečení.

V úterý 9. listopadu se biskupové na pozvání českého velvyslance ve Vatikánu Václava Kolaji zúčastní slavnostního večera v Papežské koleji Nepomucenum pořádaného u příležitosti zakončení Roku sv. Ludmily.

Ve čtvrtek 11. listopadu dopoledne se biskupové setkají na soukromé audienci s papežem, kterému předají dary. Papež obdrží od českých a moravských biskupů křišťálový relikviář s ostatky sv. Zdislavy od skláře Jiřího Pačinka a designéra Davida Sobotky z Kunratic u Cvikova a dar 50.000 eur od věřících z Česka, který je určený pro potřebné.

V sobotu na svátek sv. Anežky České poputují biskupové společně s bohoslovci a kněžími z české Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého do Assisi, kde budou slavit bohoslužbu v bazilice sv. Kláry.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář