Biskupové ocenili na Velehradě Jiřího Grygara či Jana Royta

Velehrad – Historika umění a prorektora pro tvůrčí a ediční činnost Univerzity Karlovy Jana Royta, astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara či ředitele televize Noe Leoše Ryšku ocenili v pondělí ve Velehradě na Uherskohradišťsku zástupci České biskupské konference (ČBK). Biskupové tradičně předávají ocenění o velehradské pouti.

Royt dostal Řád sv. Cyrila a Metoděje za přínos v oblasti křesťanského umění, zabývá se křesťanskou ikonografií a středověkým malířstvím. Je členem Vědecké rady Národní galerie v Praze, působí či působil jako stálý i externí pedagog na řadě vysokých škol, publikoval řadu monografií a studií. Řád sv. Cyrila a Metoděje je určen tvůrcům v oblasti umění a kultury, jejichž dílo oslovuje a obohacuje společnost a přispívá k její duchovní a mravní obnově na základě křesťanských hodnot.

Děkovné uznání ČBK získal ředitel televize Noe Leoš Ryška za velký přínos v oblasti televizní tvorby.

Pamětní medaile ČBK byly uděleny České asociaci sester jako výraz poděkování zdravotnickým pracovníkům za jejich náročnou a obětavou službu, zvláště v současné době. Pamětní medaili dostal i Karel Kavička za službu pro dobro církve, zejména dlouholetou práci pro obnovu Mariánského sloupu v Praze, také popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry Jiří Grygar. Obdržel ji i Božetěch Kostelka, a to za věrnost křesťanským zásadám a celoživotní službu pro dobro církve prostřednictvím organizace Orel. Medaile byla udělena i fotografickému spolku Člověk a Víra.

Ocenění získaly osobnosti na konci dnešní slavnostní mše, která završila oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2021 Foto: Wikimedia Common – Jiří Grygar

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář