Biskupové odsuzují novou azylovou politiku na hranicích mezi USA a Mexikem

Washington – Konference amerických biskupů vydala prohlášení, v němž odsuzuje nové pravidlo v azylové politice na jižní hranici. Text naznačuje, že země jako Mexiko nejsou bezpečným místem pro žadatele o azyl a povzbuzují administrativu Donalda Trumpa, aby změnil svůj postoj k této problematice, uvádí CNA.

„Nové pravidlo přidává další překážky pro žadatele o azyl, přístup k ochraně svých životů, vyhýbá se naší morální povinnosti a brání tomu, aby Spojené státy převzaly svou obvyklou vedoucí úlohu v mezinárodním společenství, jako poskytovatel ochrany pro lidi žádající o azyl,“ řekl podle CNA kardinál Daniel DiNardo, ve svém prohlášení zveřejněném 16. července.

Kardinál DiNardo také prohlásil, že „počáteční analýza vyvolává vážné otázky“ o právní stabilitě nových pravidel.

Nová pravidlo stanoví, že migranti nejsou oprávněni žádat o azyl ve Spojených státech, pokud nejprve nepodali žádost o azyl v třetích zemích, kterými prošli po odchodu ze země svého původu.

Nové pravidlo v praxi vyžaduje, aby žadatelé o azyl, kteří cestují přes Mexiko ze zemí střední nebo jižní Ameriky, nejprve požádali o azyl v Mexiku, než budou oprávněni žádat o azyl v USA. Pravidlo obsahuje řadu výjimek, dodává CNA.

Podobné azylová politika je již v platnosti na severní hranici USA, stejně jako v Evropské unii.

Počet žádostí o azyl se v posledním desetiletí dramaticky zvýšil, přičemž jen velmi málo lidí mělo možnost zůstat. V roce 2009 požádalo o azyl ve Spojených státech 35 811 lidí a 8 384 osobám bylo uděleno. V roce 2018 se toto číslo zvýšilo na počet 162 060, přičemž 13 168 osobám byl azyl byl přiznán.

„Odsuzuji přístup, který v našich farnostech a komunitách po celé zemi vytvořil atmosféru strachu. Nedávno jsem napsal prezidentovi a požádal ho, aby toto rozhodnutí přehodnotil,“ dodal DiNardo k návrhu Bílého domu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 27. července 2019  Foto: Wikipedia Commons – Kardinál DiNardo

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář