Biskupové USA podpořili papežův apel na jaderné odzbrojení

Washigton – V Japonsku zarezonoval nový důraz na jaderné odzbrojení. Papež František při návštěvě památníku obětí atomové bomby v Hirošimě odsoudil jako nemorální nejen jadernou válku, ale dokonce i pouhé držení jaderných zbraní. Připomeňme, že Japonsko nepatří sice mezi státy s jaderným arsenálem, ale počítá se mezi země schopné vyrobit tento typ zbraně ve velmi krátkém čase. Přinášíme reakce biskupů západních států vlastnících jaderný arsenál.

K papežovu apelu připojil svůj hlas episkopát Spojených států . „V Nagasaki a Hirošimě Svatý otec důrazně promluvil o závažnosti ohrožení, jaké představují jaderné zbraně pro lidský život a ve stopách svých předchůdců volal po světě bez atomových zbraní,“ řekl včera předseda biskupské Komise Iustitia et Pax  biskup David J. Malloy. „My, biskupové Spojených států, nadále odhodlaně podoprujeme pro globální jaderné odzbrojení, které  – jak jsme konstatovali v roce 1993 – není pouhou morální ideou, nýbrž mělo by být politickým cílem“. Předseda americké biskupské komise Iustitia et Pax požaduje další prodloužení platnosti tzv. Nové dohody o omezení strategických zbraní z roku 2011 (START, Strategic Arms Reduction Treaty) mezi Ruskem a Spojenými státy, které doposud drží 90% veškerého jaderného arsenálu.

Traktát START omezuje počet balistických interkontinentálních raket, balistických střel odstřelovaných z ponorek a bombardérů s atomovými bombami a jadernými hlavicemi. Traktát byl uzavřen na dobu deseti let s možností prodloužení na dalších pět let. Jeho platnost vyprší v roce 2021, ale o prodloužení se prozatím nerozhodlo.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 26. listopad 2019  Foto: Unsplash.com – ilustrační  

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Jen bláznivá země by se svobodně rozhodla zbavit jaderného arzenálu. Jaderný arzenál je zárukou že na danou zemi nezaútočí agresor. OSN totiž vůbec neplní svoji roli a některé země v minulosti porušili rezoluci OSN a vedlo nelegální válku právě proti zemím, které jaderný arsenál neměli. Biskupové by měli tedy dávat apel k celkovému odzbrojení a hlavně tlačit na to aby se vůbec nevyráběli zbraně.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář