Biskupové vyzývají k hlasování, podle Halíka padl Zemanův mýtus

Praha – Relativně vysokou volební účast a vygenerování několika talentovaných kandidátů ocenil na prvním kole prezidentské volby generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Je rád, že pozice dosavadního prezidenta Miloše Zemana se ukázala být ne tak silná, jak by se zdálo. To podle něj umožní v druhém kole vyrovnanější souboj s možností prezentovat nějaký pozitivní program. ČBK vyzývá, aby lidé přišli i do druhého kola hlasovat. Podle kněze a teologa Tomáše Halíka, který je známý svým negativním postojem k současné hlavě státu, „padl mýtus neporazitelného Zemana“.

Vyjádření pražského arcibiskupa a předsedy ČBK kardinála Dominika Duky ČTK shání.

„Nadcházející zápas dvou kultur – džetlmenství a barbarství – ukáže nám samým i světu, jaká je kvalita našeho národa, zač Češi stojí a jakou budoucnost si zaslouží,“ sdělil Halík ČTK.

„Jsem rád, že se průzkumy před volbami ukázaly jako relevantní. Myslím, že to ukazuje na určitou názorovou stabilitu a předvídatelnost občanů,“ uvedl Přibyl. „Tyto volby v mých očích vygenerovaly talentovaného kandidáta v osobě Pavla Fischera, který navzdory krátké době jeho kandidatury dokázal obsadit třetí místo. Rovněž výsledek Marka Hilšera je pro mě pozitivním překvapením. Jsem rád, že byla volební účast nad 50 procent,“ řekl zástupce českých katolických biskupů.

Reklama

 

ČBK před prvním kolem vyzvala křesťany, aby k volbám šli, ale žádného konkrétního kandidáta nedoporučila. Vybízí i k účasti ve druhém kole, doporučuje volbu s rozmyslem po zvážení kvalit kandidátů a k modlitbě za prezidentskou volbu. „Věřím, že se podaří zvolit toho nejlepšího možného prezidenta naší země pro tuto dobu. Pro tuto chvíli: Sláva vítězům a čest poraženým. A všem díky za to, že přišli k volbám,“ uvedl Přibyl.

Radikálně se před volbou hlavy státu vyjádřil na webu českých dominikánů provinciál Benedikt Mohelník. Uvedl, že si prezident Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané dali hlas. „Miloš Zeman během pěti let svého prezidentského mandátu ukázal, že pravdu nepokládá za skutečně důležitou, že spravedlnosti si neváží a že svobodu druhých nerespektuje,“ uvedl. Zeman jako prezident podle něj své spoluobčany k ušlechtilému jednání nevede, ale naopak svými vystoupeními základní občanské ctnosti zpochybňuje tím, že v lidech probouzí nízká hnutí a sobecké zájmy.

 

Autor: ČTK Foto:

Kategorie: Politika

2 Komentáře

  1. Magda Hejdánková

    Jsem ráda, že jsme byli letos ušetření bludných a manipulativních textů podobných tomu, který v roce 2013 šířil před volbami tehdejší starší žďárského KS David Loula a který byl publikován i na tomto portálu. Díky Tomáši Dittrichovi byl D. Loula nakonec přinucen svůj text částečně odvolat a upravit, nicméně to, co napáchal již nešlo vzít zpět. Po 5 letech prezidentování Miloše Zemana by možná mohla redakce, nebo někdo zodpovědný zpětně zhodnotit původní text, který očerňoval K. Schwarzenberga a tím podporoval volbu současného prezidenta Miloše Zemana. Mrzí mě, že církev rezignuje na uzavírání takových případů a nechává je plynout do vytracena. Měli bychom věci rozsuzovat, a nakonec dojít k jasnému poznání, zda byly výroky inspirované skutečně Duchem svatým či nikoliv. Mělo by zaznít konečné ano, ano, ne, ne.

    Odpověď
  2. ČBK je třeba pochválit za to, že nezveřejnila jméno, koho hlasovat. Mnoho křesťanů nepotřebuje radit, a ti kteří si nevědí rady se mohou zeptat svých bližních.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář