Praha – Katolická církev v Česku, diecéze i řeholní řády se velmi pečlivě zabývají problematikou ochrany nezletilých a zranitelných. Každý případ je bolestný a neexistuje žádná tolerance, sdělila dnes ČTK vedoucí tiskového střediska České biskupské konference Monika Klimentová v reakci na petici požadující zřízení nezávislé komise, která by zmapovala případy sexuálního násilí v katolické církvi. Není podle ní důvod se zabývat tvrzením, že pražský arcibiskup Jan Graubner nic nedělal proti knězi, který v 90. letech zneužíval ministranty. Policie i státní zastupitelství případ již před lety odložily jako bezpředmětný, uvedla.
Zřízení komise požaduje v petici několik obětí zneužívání kněžími v Česku. Členy petičního výboru jsou mimo jiné Ladislav Koubek a Jiřina Kočí. Oba dříve popsali serveru Seznam Zprávy svou osobní zkušenost se sexuálním zneužíváním ze strany kněží. Podle petentů jsou v Česku řádově stovky až tisíce obětí zneužívání kněžími. Autoři petice žádají církev, aby umožnila nezávislé instituci odkrýt archivy biskupství, řádových a mnišských společenství pro korektní zmapování případů sexuálního zneužívání. Graubner by měl skončit, protože podle signatářů jako olomoucký arcibiskup věděl o knězi zneužívajícím děti, přesto proti němu nic neudělal. Graubner již dříve odmítl, že by provinění kněží zakrýval.
SOUVISEJÍCÍ – Petice žádá vznik komise pro sexuálního násilí v církvi a odstoupení Graubnera
Klimentová dnes ČTK sdělila, že katolická církev, diecéze i řeholní řády, se problematikou ochrany nezletilých a zranitelných velmi pečlivě zabývají. „Každý případ je pro nás velmi bolestný a neexistuje žádná tolerance. Byla přijata opatření v souladu se závaznými dokumenty, které k této oblasti byly vydány Svatým stolcem,“ uvedla. Postupy nahlašování a řešení těchto činů jsou podle ní zcela transparentní a mají absolutní prioritu. „Náš způsob řešení celé této problematiky byl také konzultován se Svatým stolcem, který naše postupy schválil. Momentálně není důvod pro zřízení komise, která by tyto případy mapovala,“ doplnila.
Obětem je církev připravená poskytnout pomoc a péči, uvedla dále mluvčí. Na celorepublikové úrovni zřídila kontaktní místo, které disponuje sítí odborníků a poskytuje bezplatnou poradenskou, psychologickou, sociální a další pomoc. Podobná centra také fungují v mnoha českých a moravských diecézích, řekla Klimentová.
Názor, že systém prevence a pomoci obětem je dobře nastavený a plně funkční, nesdílí předseda spolku Někdo Ti uvěří Jiří Kylar. „Stále se potkáváme s kněžími, kteří nevědí, jak se zachovat v situacích, kdy se setkají s lidmi, kteří zažili zneužití,“ uvedl Kylar, jehož spolek sdružuje lidi s osobní zkušeností se zneužíváním v církevním a náboženském prostředí. Někteří kněží se podle Kylara obávají obrátit se na své představené. „Kromě toho neexistuje ani žádný systém pro práci s pachateli zneužití nebo s farnostmi, kde pachatel působil,“ dodal.
Graubner je pražským arcibiskupem od předloňského července. V úřadu olomouckého arcibiskupa se musel vyrovnat s opakovanou kritikou kvůli případu faráře Františka Merty, který v 90. letech zneužíval ministranty a později byl odsouzen k podmíněnému trestu. Arcibiskup vždy tvrdil, že žádná provinění kněží nezakrývá.
Trestní oznámení, které na něj kvůli Mertovu případu podal bývalý student bohosloví Václav Novák, policie odložila. „Údajné obvinění z toho, že kryl případy sexuálního zneužívání, prověřily již před lety Policie ČR i státní zastupitelství a jako bezpředmětné případ odložily. Nevidíme tedy důvod se tímto dále zabývat,“ uvedla Klimentová.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 12. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační