Biskupská konference odmítne připravovaný zákon o eutanazii

Praha – Proti veškerým formám eutanazie se v souvislosti s přípravou zákona, který by asistované sebevraždy umožnil, dnes vyslovila Česká biskupská konference (ČBK). Podle generálního sekretáře Stanislava Přibyla je připravena svůj názor uplatnit v připomínkovém řízení. Návrh zákona o eutanazii, na kterém se podílejí poslanci ANO a Pirátů, chtějí podle dřívějších vyjádření autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března.

Přibyl po dnešním jednání konference novinářům řekl, že se podle dosavadních jednání zdá, že návrh takzvaně spadne pod stůl. Iniciativa má z dosud učiněných pokusů nicméně nejblíže k prosazení, upozornil. ČBK jako organizace, která může připomínkovat legislativu během přípravy, podle něj svůj názor uplatní hned po zveřejnění návrhu.

„Stavíme se proti veškerým formám eutanazie – to znamená přímého, uváženého a úmyslného ukončení života – a také asistované sebevraždy – tedy přímé, uvážené a úmyslné pomoci při spáchání sebevraždy,“ stojí v prohlášení ČBK. Obojí podle konference zásadně odporuje hodnotě lidského života a v důsledku toho je takové jednání mravně a nábožensky špatné a mělo by být zakázáno.

Místo cest k usmrcování by podle konference měla společnost pracovat na zkvalitnění paliativní péče. Kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka novinářům řekl, že péče o těžce nemocné a umírající se výrazně zlepšuje, což mnohým pomáhá na cestě k důstojnému konci a od pekla bolesti.

Proti uzákonění asistované sebevraždy a eutanazie vystoupili věřící různých náboženství již dříve. Návrh kritizují i provozovatelé hospiců, kteří jsou často navázáni na některou z církví, a část lékařů. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček počátkem prosince uvedl, že prezident zákon o eutanazii nikdy nepodepíše.

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) již dříve k zákonu řekl, že pacient by nesměl být při rozhodování o eutanazii pod finančním tlakem ani tlakem žádné zájmové skupiny. Spolu s uzákoněním eutanazie by se také podle autorů návrhu měla rozvíjet péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 22. ledna 2020  Foto:  Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář